Candidatul ACL la preşedinţie, Klaus Iohannis, susţine că declaraţia preşedintelui rus, Vladimir Putin, 'prin care justifică semnarea pactului de neagresiune dintre Germania nazistă şi Uniunea Sovietică, precum şi a protocolului secret Ribbentrop-Molotov - act prin care României i se iau Basarabia şi Bucovina de Nord - este de natură să sporească îngrijorarea faţă de tendinţa revizionistă a politicii externe a Federaţiei Ruse'.
'Primim un nou avertisment că Federaţia Rusă nu va accepta să aibă un rol minor în Europa şi că îşi doreşte cu orice preţ recunoaşterea propriilor interese. Revizionismul pe care Moscova îl anunţă prin vocea preşedintelui său la o întâlnire cu tineri istorici s-a observat anterior şi într-un lung efort de reeditare a manualelor de istorie, eliminându-se referinţele la atrocităţile comise de armata sovietică şi de regimul stalinist', afirmă Klaus Iohannis, într-un comunicat transmis redacției STIRIPESURSE.RO.
El menţionează că se alătură 'vocilor reprezentanţilor europeni care condamnă atitudinea preşedintelui rus de a rescrie istoria şi de a o folosi în propriul interes vremelnic'.
'Aceste declaraţii vor avea efectul nefast al sporirii neîncrederii între statele membre UE şi partenerii nord-atlantici, pe de o parte, şi Federaţia Rusă, pe de altă parte', conchide Klaus Iohannis.
Cotidianul britanic 'The Telegraph' a publicat joi un articol în ediţia online în care relatează despre o întâlnire la Moscova a preşedintelui Federaţiei Ruse, Vladimir Putin, cu mai mulţi tineri istorici.
Conform sursei citate, Putin ar fi declarat că pactul de neagresiune URSS - Germania nazistă nu a reprezentat 'ceva rău' şi ar fi sugerat că Marea Britanie şi Franţa ar fi fost de vină pentru 'marşul' lui Adolf Hitler prin Europa. De asemenea, liderul de la Kremlin ar fi susţinut că istoricii occidentali încearcă 'să ascundă' evenimente din acea perioadă.
În acelaşi timp, notează 'The Telegraph', Putin i-ar fi îndemnat pe tinerii istorici să cerceteze, printre alte subiecte, cum a început al Doilea Război Mondial.
Klaus Iohannis îl urechează pe președintele Rusiei: Condamn atitudinea lui
Explorează subiectul
Articole Similare

3.438
Pană majoră: au fost supendate toate trenurile între Londra, Paris, Amsterdam şi Bruxelles de la compania Eurostar
3.438

1.753
Europa pierde teren în fața giganților SUA și China: unele obiective pun la pământ o industrie cheie din zilele noastre
1.753

4.246
Putin și Trump, pe aceeași lungime de undă în privința armistițiului temporar: Nu sunt de acord cu ideea propusă de ucraineni și europeni
4.246

181
Victor Negrescu: 'PNRR-uri simplificate în avantajul României '
181

1.619
Bulgaria se pregăteşte de momentul intrării în zona euro: ce îi sperie pe bulgari (The Guardian)
1.619

1.959
Deținerea de criptomonede este în creștere în Europa: Cine investește cel mai mult?
1.959

434
Britanicii încep să regrete Brexit-ul - Sindicatele cer legături economice mai strânse cu Uniunea Europeană
434

1.647
Le Monde: Cum au ajuns documentele românești o portiță pentru rușii care evită sancțiunile UE
1.647

4.148
Ruptură transatlantică: UE amenință cu represalii asupra SUA, după ce a sancționat cinci personalităţi europene
4.148

313
UE, Franța și Germania critică interdicțiile de viză impuse de SUA: „Libertatea de exprimare este un drept fundamental în Europa”
313

117
Victor Negrescu, bilanț la final de an parlamentar: „Decizii care contează, nu vorbe goale”
117

3.243
Prețurile terenurilor arabile în România: Diferențe considerabile între țara noastră și alte state UE
3.243

169
Schengen, un drept câștigat prin perseverență: Un an de la integrarea României, delegația română din S&D subliniază miza strategică a acestui succes
169

















Comentează