Klaus Iohannis le dă, din nou, sugestii judecătorilor CCR: 'Să fie prorogat, se poate da un nou termen'

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 04-05-2018

Actualizat: 04-05-2018

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat vineri că nu vede nicio problemă în faptul că CCR a stabilit data de 30 mai pentru discutarea sesizării sale cu privire la legea privind organizarea judiciară, arătând că acest termen poate fi prorogat.

"Nu văd aici deocamdată nicio problemă. Procedural, Curtea trebuie să dea un termen, dar în măsura în care preşedintele Curţii sau alţii care sunt implicaţi, raportorul de exemplu, au impresia că este bine să se discute cu Comisia de la Veneţia, şi mă gândesc că este bine să se discute, acest termen poate să fie prorogat, ca şi la instanţe se poate da un nou termen", a spus Iohannis, întrebat dacă ar exista o problemă în contextul în care Comisia de la Veneţia nu se va pronunţa.

Citește și: Ofertă nesperată pentru„Diamantul” lui Becali! Suma uriașă pe care o cere latifundiarul din Pipera

Curtea Constituţională a României a stabilit că va discuta pe 30 mai sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis referitoare la modificarea Legii 304/2004 privind organizarea judiciară.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri