La doar 17 ani, polonezul Kacper Kozlowski a devenit cel mai tânăr jucător din istoria Campionatului European

alephnews.ro
minge fotbal uefa euro 2020

Polonezul Kacper Kozlowski (Pogon Szczecin) a devenit, sâmbătă, cel mai tânăr jucător din istoria Camionatului European, după ce a intrat pe teren în repriza a doua a meciului cu Spania, a informează lequipe.fr.

În vârstă de 17 ani şi 246 de zile, Kozlowski l-a schimbat, în minutul 55, pe Mateusz Klich, potrivit news.ro.

Recordul precedent nu a rezistat nici măcar o săptămână. Duminica trecută, englezul Jude Bellingham (Borussia Dortmund), în vârstă de 17 ani şi 349 de zile, a intrat pe teren în minutul 82 al partidei cu Croaţia.

Înaintea aceestei ediţii a turneului final al Campionatului European, cel mai tânăr jucător a fost olandezul Jetro Willems, care a jucat la Euro-2012 la vârsta de 18 ani şi 71 de zile.

Reprezentativa Spaniei a remizat, sâmbătă seară, scor 1-1, cu selecţionata Poloniei, într-un meci disputat pe Stadionul La Cartuja din Sevilla, în Grupa E a Campionatului European.

Au marcat: Morata ’25 / Lewandowski ‘54. Gerard Moreno a ratat în minutul 57 un penalti.