La Liga: FC Barcelona pierde pe teren propriu cu Real Sociedad, scor 1-2

pariurix.com
la liga

Echipa spaniolă FC Barcelona a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-2, în faţa formaţiei Real Sociedad, în etapa a 35-a din La Liga, scrie news.ro.

Real Sociedad a deschis scorul foarte repede pe Camp Nou, prin Mikel Merino, care a fructificat pasa primită de la Alexander Sorloth, în minutul 5. Sorloth a marcat golul de 2-0 în minutul 71, norvegianul aducând trei puncte esenţiale pentru echipa bască în lupta pentru un loc de Liga Campionilor. Până la final Lewandowski, golgeterul din La Liga, a redus din diferenţă, în minutul 90, marcând al 22-lea său gol stagional, dar s-a încheiat FC Barcelona – Real Sociedad 1-2, prima înfrângere a catalanilor pe teren propriu.

A fost ultimul meci pe Camp Nou pentru internaţionalul spaniol al Barcelonei, Sergio Busquets.

FC Barcelona a pierdut al patrulea său meci în această ediţie de campionat şi rămâne cu 85 de puncte. Real Sociedad are 65 de puncte şi ocupă locul 4 în clasament, ultimul care duce în Liga Campionilor.