LaLiga - Real Madrid cade pe locul trei după pasul greșit cu Real Sociedad

Real Madrid stadion

Real Madrid a remizat luni seara cu Real Sociedad, scor 1-1, pe teren propriu, cedând Barcelonei locul secund în La Liga.

Remiză surprinzătoare pentru Zidane & Co, luni seara pe Estadio Alfredo di Stéfano. Real Madrid nu a reușit să învingă în ultimul meci al etapei cu numărul 25 din La Liga pe Real Sociedad, ocupanta locului 5 în clasamentul primei ligi spaniole. Mai mult, madrilenii au smuls punctul târziu, spre finalul meciului, Junior Vinicius egalând abia în minutul 89, cu mult noroc, șutul său păcălindu-l pe portarul advers, după ce a fost deviat.

Oaspeții deschiseseră scorul în minutul 55, prin Portu, care a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Nacho Monreal.

În ciuda faptului că au dominat la toate capitolele, madrilenii nu au reușit să trimită decât două șuturi pe spațiul porții, alte zece trecând pe lângă.

În minutul 22, Mariano (Real Madrid) a avut ghinion când lovitura sa de cap a nimerit bara din stânga portarului.

Real Madrid face doar un punct și e la egalitate de puncte, 52, cu Barcelona, care ocupă însă poziția a doua în clasament.

De la gazde au lipsit accidentați Benzema, Carvajal, Hazard, Militao și Ramos, în timp ce de la oaspeți au absentat 8 fotbaliști.