Laura Ioana Paar a câştigat, la 31 de ani, primul turneu WTA

australian open facebook
australian open general tenis

Laura Ioana Paar a câştigat, la 31 de ani, primul turneu WTA. Succesul a fost înregistrat la Lyon, în proba de dublu, unde românca a făcut cuplu cu o sportivă din Germania, potrivit Mediafax.

Laura Ioana Paar a câştigat turneul WTA Lyon în proba de dublu, unde a făcut pereche cu o sportivă din Germania. În finală, cele două au trecut de un cuplu olandez, cu 7-5; 6-4.

Guvernul ia în calcul ÎNCHIDEREA Bisericilor: Discuții cu Biserica Ortodoxă

Acesta este primul triumf al româncei într-o competiţie WTA.

Paar se afla pe locul 201 în clasamentul de dublu înaintea turneului din Franţa. Triumful îi va aduce un salt spectaculos în ierarhie, până pe pozţia 113. Împreună cu Julia Wachaczyk, românca împarte un premiu de aproape 11.000 de euro şi 280 de puncte WTA.

În clasamentul de simplu, Ioana Paar se află pe locul 203.