Lille a cucerit în premieră Supercupa Franței

Eurosport
Lille OSC

Echipa de fotbal Lille OSC a cucerit pentru prima oară în istoria sa Trofeul Campionilor (Supercupa Franţei) la fotbal, învingând la limită, cu scorul de 1-0, formaţia Paris Saint-Germain, duminică pe stadionul Bloomfield din Tel Aviv (Israel), în faţa a 29.000 de spectatori. informează AFP.

Lille, care în luna mai a devenit campioană a Franţei, s-a impus în faţa lui PSG, octuplă deţinătoare a trofeului, prin golul marcat de portughezul Xeka înainte de pauză, cu un şut superb de la 20 m (45).

Parizienii au dominat repriza secundă a întâlnirii, însă nu au reuşit să restabilească egalitatea, ratând o ocazie uriaşă prin Abdou Diallo (57) şi având un gol anulat în minutul 74, când Mauro Icardi a trimis balonul în plan dintr-o poziţie neregulamentară.

De menţionat că Paris Saint-Germain, deţinătoarea Cupei Franţei, a evoluat în acest meci fără vedetele sale Neymar, Kylian Mbappe, Angel Di Maria, Sergio Ramos şi Marquinhos, antrenorul Muricio Pochettino neputând conta nici pe Idrissa Gueye, testat pozitiv la Covid-19 cu câteva ore înaintea startului jocului.