LIVE TEXT – Război în Ucraina: Prima putere nucleară invadată de o armată străină - Administrație militară ucrainenă în regiunea Kursk a Federației Ruse

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 13-08-2024

Actualizat: 15-08-2024

Article thumbnail

Sursă foto: depositphotos.com

Volodimir Zelenski a anunţat că armata ucraineană controlează în prezent 74 de localităţi din regiunea Kursk a Rusiei. Ieri, autoritățile regionale ale Rusiei susțineau că Ucraina deține controlul a 28 de așezări. Ucrainenii mai spun că în ultimele 24 de ore armata lor a cucerit încă 40 kmp.

STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina

 

UPDATE 14 august, ora 18.40: Prima putere nucleară invadată de o armată străină - Administrație militară ucrainenă în regiunea Kursk a Federației Ruse

La o întâlnire specială, președintele Volodymyr Zelensky a discutat problema creării, dacă este necesar, a unor posturi de comandă militare pe teritoriul regiunii Kursk a Federației Ruse, care se află sub controlul Forțelor de Apărare ale Ucrainei.

Detalii aici

content-image

UPDATE 14 august, ora 18.15: Ucraina se pregătește să deschidă un nou front în Kursk - Se organizează coridoare de evacuare pentru civilii care doresc să meargă fie în Rusia, fie în Ucraina

Ucraina creează o „zonă de securitate” în regiunea Kursk din Rusia și intenționează să organizeze coridoare de evacuare pentru civilii care doresc să meargă fie în Rusia, fie în Ucraina, a declarat viceprim-ministrul ucrainean, Iryna Vereșciuk, anunță SkyNews, potrivit Mediafax.

Detalii aici

content-image

UPDATE 14 august, ora 14.50 - UKRINFORM: Dreptul internațional permite Ucrainei să se apere inclusiv pe teritoriul agresorului (Jan Lipavský)

Ministrul ceh de externe, Jan Lipavský, a vorbit despre evenimentele din regiunea rusă Kursk, afirmând că, potrivit dreptului internațional, Ucraina se poate apăra intervenind pe teritoriul țării agresoare. "Dreptul internațional permite Ucrainei să se apere chiar și pe teritoriul agresorului. Agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, din 2014, a distrus viețile a milioane de oameni. Dacă vrem o pace justă, soluția este întoarcerea tuturor armatelor la granițele recunoscute internațional" - a subliniat Lipavský, într-un mesaj pe reţeaua X.

UPDATE 14 august, ora 14.35 - VIDEO Ucrainenii ar fi lansat un atac major asupra aerodromurilor rusești

Armata ucraineană a lansat un atac major asupra a patru aerodromuri rusești. În timpul atacului au fost folosite drone. Informațiile au fost prezentate de o sursă ucraineană din domeniul securității, informează Reuters. Poate nu întâmplător la începutul acestei luni șeful serviciilor de informații militare de la Kiev, Kyrylo Budanov, anunța o drept o „soluție complexă” împotriva Rusiei.

Detalii aici.

UPDATE 14 august, ora 14.15 - Comandantul-şef al armatei Ucrainei, generalul Oleksandr Sîrski, i-a spus miercuripreşedintelui Volodimir Zelenski că trupele ucrainene au capturat 100 de prizonieri de război ruşi în regiunea Kursk.

UPDATE 14 august, ora 14.08 - Scenariu de foc: Ucraina dă 'șah' celei mai mari puteri mondiale prin cucerirea Kursk / Miza e mult mai mare (analiză)

Ucraina se pregătește pentru "negocieri" cu posibilul președinte american Donald Trump, cucerind pământurile rusești de la Kursk, scrie într-o analiză Financial Times.

Detalii aici.

UPDATE 14 august, ora 13.48 - Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei raportează, miercuri, că Forțele de Apărare ucrainene au distrus un avion rusesc Su-34 în regiunea rusă Kursk. Potrivit armatei ucrainene, aeronava a fost doborâtă noaptea trecută. După cum se menționează în mesaj, "un bombarderia rusesc Su-34 a fost distrus de forțele și mijloacele forțelor de rachete antiaeriene ale armatei Ucrainei, în noaptea de marţi spre miercuri, pe teritoriul regiunii Kursk (Federația Rusă), în timpul unei misiuni de luptă". "Activităţile de lichidare a ocupanților, a echipamentului și a armelor acestora continuă fără încetare" - transmite Statul Major al Ucrainei.

UPDATE 14 august, ora 13.20 - Armata rusă spune că a blocat ofensiva ucraineană de la Kursk: 'Închidem toate lacunele!'

Situația din regiunea Kursk este sub controlul forțelor armate ruse, a declarat comandantul forțelor speciale Akhmat și șeful adjunct al departamentului militar-politic al Ministerului Apărării din Rusia, Apti Alaudinov. Potrivit acestuia, blocarea forțelor Forțelor Armate ale Ucrainei care au intrat pe teritoriul Rusiei este finalizată.

Detalii aici.

content-image

UPDATE 14 august, ora 12.30 - RIA NOVOSTI: După ocuparea centralei nucleare de la Kurceatov, Kievul plănuia negocieri (Alaudinov)

Comandantul trupelor cu destinație specială "Ahmat", adjunct al șefului Direcției Generale politico-militare a Ministerului rus al Apărării, general-maior Apti Alaudinov, a declarat că după ce ar fi ocupat centrala nucleară de la Kurceatov din regiunea Kursk, Ucraina intenționa să iasă la negocieri cu Rusia cu un ultimatum. Declarația făcută de Alaudinov a fost publicată pe canalul Telegram. "Blitzkrieg-ul lui Zelenski, care presupunea ocuparea centralei nucleare de la Kurceatov și ieșirea la negocieri cu un ultimatum pentru ca noi să plecăm de undeva și să mai facem și altceva, nu a reușit", a declarat Alaudinov. După cum informează RIA - Novosti, pe 13 august, Ministerul Apărării al Rusiei a comunicat că trupele ucrainene au pierdut, în întreaga perioadă a acțiunilor de luptă pe direcția Kursk, 2.030 de militari, 35 de tancuri și 31 de transportoare blindate. În regiunile Kursk, Belgorod și Briansk, pentru asigurarea securității populației este în vigoare regimul de operațiune contrateroristă.

UPDATE 14 august, ora 12.00 - RIA NOVOSTI: Cea mai mare parte a tehnicii Forțelor Armate Ucrainene din regiunea Kursk a fost distrusă (Alaudinov)

Comandantul trupelor cu destinație specială "Ahmat", adjunct al șefului Direcției Generale politico-militare a Ministerului rus al Apărării, general-maior Apti Alaudinov, a declarat pe Telegram că Forțele Armate Ucrainene nu au reușit să îndeplinească misiunea care le-a fost dată în regiunea Kursk "Am primit materiale foarte interesante: întreaga imagine a operațiunii care se pregătea, de către ce forțe și ce era planificat. Pot spune că pe data de 11 august ar fi trebuit să fie cucerită centrala nucleară de la Kurceatov. Astăzi este 14 august", a arătat Alaudinov. El a subliniat că misiunea nu a fost îndeplinită, în ciuda tuturor rezervelor trimise de Kiev în această direcție. "Cea mai mare parte a tehnicii din ce s-a trimis pe direcția Kursk a fost deja distrusă", a declarat Alaudinov.

UPDATE 14 august, ora 11.47 - Compania Ukrenergo raportează că, miercuri dimineață, armata rusă a bombardat o instalație energetică din zona de sud a Ucrainei. În plus, în timpul nopții, drone rusești au atacat un obiectiv energetic din zona de nord a ţării, întrerupând alimentarea cu energie a consumatorilor din unele localiţăti ale regiunii Cernihiv.

UPDATE 14 august, ora 11.30 - RBC: Armata Ucrainei controlează mai multe localităţi din regiunea rusă Kursk

Armata ucraineană a reușit să preia controlul mai multor localităţi ruseşti în cadrul ofensivei din regiunea ruse Kursk - relatează, miercuri, agenţia RBC. Înaintarea principală a militarilor ucraineni a avut loc în ultimele 24 de ore, la sud de oraşul rusesc Sudja. Totodată, există o mică extindere a zonei ostiliţăţilor în raionul Korenevo. Potrivit rușilor, principala ofensivă a Forțelor Armate ale Ucrainei din ultimele 24 de ore a avut loc la marginea sudică a raionului Sudja. Astfel, conform celor relatate de așa-numiţii corespondenţi de război ruși, trupele ucrainene controlează în continuare oraşul Sudja. Între timp, publicația rusă de opoziție Meduza scrie că Forțele Armate ale Ucrainei ar fi ocupat cea mai mare parte a localităţii Mahnovka. De asemenea, surse mass-media ruseşti scriu despre atacurile ucrainene asupra satului Martînovka, situat în zona de nord-est. Rîbar, un canal de Telegram apropiat de Ministerul Apărării al Federației Ruse, a relatat că Ucraina a reușit să preia controlul asupra satelor Spalnoe și Plehovo, ceea ce deschide calea Forțelor Armate ucrainene la sud de regiunea Kursk.

content-image

UPDATE 14 august, ora 11.00 - RIA NOVOSTI: Forțele Armate Ucrainene au dat, în ultimele 24 de ore, 30 de lovituri asupra regiunii Herson

Armata ucraineană a dat, în ultimele 24 de ore, 30 de lovituri din artilerie cu țeavă de foc asupra a opt localități situate pe malul stâng al Niprului, în regiunea Herson, a comunicat jurnaliștilor o sursă la curent cu situația. "Regimul criminal de la Kiev continuă tirurile teroriste asupra localităților pașnice de pe malul stâng al Niprului, în regiunea Herson. În timpul zilei, armata ucraineană a lansat asupra localităților de pe malul stâng al Niprului 18 lovituri de artilerie. Odată cu venirea întunericului, Forțele Armate Ucrainene au mai efectuat 12 tiruri. Au fost atacate opt localități", a precizat sursa. Au fost supuse tirurilor armatei ucrainene localitățile Novaia Kahovka, Kahovka, Velikie Kopani, Kazacii Lagheria, Alioșki, Korsunka, Proletarka, Dneprianî.

UPDATE 14 august, ora 09.40 - Letonia va livra Ucrainei aproape 500 de drone pentru lupta ei împotriva Rusiei, au anunţat marţi oficiali de la Riga, informează dpa. Totodată, guvernul Letoniei a decis să predea autorităţilor de securitate ucrainene peste 30 de maşini de poliţie utilizate.

UPDATE 14 august, ora 09.05 - KORESPONDENT: Josep Borrell şI Dmitro Kuleba au discutat despre operaţiunea armatei ucrainene în regiunea rusă Kursk

Șeful diplomației Uniunii Europene, Josep Borrell, a declarat, marţi seară, că a discutat cu ministrul ucrainean de externe, Dmitro Kuleba, despre ofensiva Forțelor Armate ale Ucrainei în regiunea rusă Kursk. "Am discutat cu Dmitro Kuleba despre ultimele evenimente de pe front și contraofensiva de la Kursk. Am reiterat sprijinul deplin al UE pentru lupta poporului ucrainean. Putin nu a reușit să distrugă rezistența Ucrainei la invazia sa nejustificată, iar acum este forțat să se retragă adânc în teritoriul Rusiei" - a transmis Borrel.

UPDATE 14 august, ora 08.35 - Unităţile de apărare aeriană ale Rusiei au distrus 37 de drone pe care Ucraina le-a lansat peste noapte şi care vizau regiunea Voronej, aflată la câteva sute de kilometri sud de Moscova, a anunţat miercuri Ministerul rus al Apărării, relatează Reuters.

content-image

UPDATE 14 august, ora 08.00 - Regiunea de frontieră Belgorod din Rusia declară stare de urgenţă, din cauza atacurilor ucrainene

Şeful regiunii ruse Belgorod a declarat, miercuri, stare de urgenţă, afirmând că situaţia este "extrem de dificilă" în regiunea de frontieră supusă bombardamentelor ucrainene, transmite AFP.

"Situaţia în regiunea noastră Belgorod rămâne extrem de dificilă şi tensionată din cauza bombardamentelor forţelor armate ucrainene", a declarat guvernatorul Vyacheslav Gladkov pe Telegram.

UPDATE 14 august, ora 07.50 - Preşedintele Volodimir Zelenski a anunţat, marţi seară, că "sute de soldați ruși din regiunea Kursk s-au predat deja armatei ucrainene" și a asigurat că "toți au parte de un tratament uman, aşa cum nu au avut nici măcar în propria armată rusă". Potrivit preşedintelui, "cu cât prezența militară rusă este distrusă mai mult în zonele de frontieră, cu atât vor fi mai aduse mai aproape pacea și securitatea reală pentru statul nostru".

UPDATE 14 august, ora 07.40 - Ministrul leton a apărării, Andris Sprūds, a anunţat că ţara sa va acorda Ucrainei 500 de drone de fabricaţie autohtonă. Potrivit lui Sprūds, Ministerul Apărării din Letonia a alocat în acest an 20 de milioane de euro pentru a sprijini Coaliția de drone necesare Kievului. Peste 10 milioane de euro din această sumă sunt destinaţi achiziției de drone din industria de apărare letonă.

UPDATE 14 august, ora 07.30 - Şeful cancelariei prezidenţiale de la Kiev, Andri Ermak, a anunţat că prima conferință tematică privind implementarea celui de-al treilea punct al Formulei de pace propuse de preşedintele Volodimir Zelenski - "Securitatea energetică" - va avea loc în luna august, în format online.

Potrivit lui Ermak, pierderea totală a capacităţii ucrainene de producere a energiei ca urmare a bombardamentelor rusești este de 9 GW, iar luna iulie a acestui an a fost cea mai dificilă pentru populaţie și pentru economie, din cauza unei penurii fără precedent de energie electrică. "Acum, lucrătorii noștri din domeniul energiei au reușit să stabilizeze situația și nu au existat întreruperi de mai bine de două săptămâni. Dar sezonul toamnă-iarnă este în faţă și trebuie să ne coordonăm eforturile pentru a preveni noi distrugeri și pentru a facilita restaurarea sectorului energetic" - a adăugat Andri Ermak.

UPDATE 14 august, ora 02.30 - Ofensiva ucraineană dă rezultate: Rusia a retras unități militare din Kaliningrad, Zaporojie și Herson pentru a apăra Kursk

Purtătorul de cuvânt al armatei ucrainene a afirmat, marți, că președintele rus Vladimir Putin a retras câteva unități militare din Ucraina pentru a le trimite în regiunea Kursk, atacată de ucraineni, conform Mediafax.

Rusia a transferat câteva unități de luptă din sudul Ucrainei către propriul său teritoriu pentru a încerca să oprească ofensiva ucraineană din regiunea Kursk. „Rusia și-a mutat unele dintre unitățile atât din Zaporojia, cât și din regiunile Herson din sudul Ucrainei”, a declarat Dmitro Lykhoviy, purtătorul de cuvânt al armatei ucrainene, pentru POLITICO. Acesta a precizat că Rusia a retras un număr „relativ mic” de trupe.

Continuarea aici

content-image

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri