Ucraina dezvoltă sisteme de inteligență artificială pentru a ajuta la pilotarea unei vaste flote de drone. O serie de start-up-uri din țară lucrează pentru a lansa drone cu inteligență artificială pe linia frontului, în speranța de a depăși puterea vehiculelor aeriene fără pilot ale Rusiei.
STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina
UPDATE 22 iulie, ora 18.03: Misiunea de pace a lui Viktor Orban dă roade? Dmitro Kuleba, chemat în China pentru discuții
Ministrul de externe ucrainean, Dmitro Kuleba, va întreprinde o vizită în China în perioada 23-26 iulie, au anunţat luni cele două diplomaţii, scrie AGERPRES.
UPDATE 22 iulie, ora 17.14: Diana Șoșoacă a primit interdicție de intrare pe teritoriul Ucrainei. Câți ani nu mai are voie să calce în țara vecină
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) anunță că europarlamentarei Diana Șoșoacă i-a fost interzis accesul în Ucraina pentru o perioadă de trei ani. Astfel, Șoșoacă îl urmează pe șeful AUR, George Simion, pe lista dușmanilor pro-ruși ai Ucrainei.
UPDATE 22 iulie, ora 17.12: Consiliul UE prelungeşte sancţiunile economice contra Rusiei până la 31 ianuarie 2025
Consiliul Uniunii Europene a prelungit luni pentru şase luni, până la 31 ianuarie 2025, măsurile restrictive contra Rusiei, având în vedere continuarea acţiunilor Moscovei de destabilizare a situaţiei în Ucraina, indică un comunicat postat pe website-ul consilium.europa.eu, relatează Agerpres.
UPDATE 22 iulie, ora 14.32: Alertă la Kiev - Rușii masează noi trupe în Harkov
Rusia a desfășurat unități de asalt suplimentare în apropierea satului Hlyboke din regiunea Harkov pentru a se pregăti pentru operațiuni ofensive, a declarat Nazar Voloșhin, purtătorul de cuvânt al grupului de forțe Khortytsia, pentru Interfax Ucraina pe 21 iulie.
UPDATE 22 iulie, ora 11.03: Un depozit al forțelor armate ucrainene a fost distrus în regiunea Harkov
Un depozit cu muniții al Forțelor Armate ale Ucrainei a fost distrus în apropierea gării Dergaci din regiunea Harkov, a avut loc o explozie puternică, a comunicat, pentru TASS, Serghei Lebedev, reprezentant al forțelor ilegaliste. Incidentul s-a petrecut în această noapte, la ora 1:12 (ora Moscovei). Potrivit localnicilor, s-a produs o explozie puternică în direcția gării feroviare. O rachetă Iskander (preliminar) a lovit un depozit cu muniții situat în apropierea gării. Impactul a fost atât de puternic încât la ceva vreme din cer cădea praf și nisip.
UPDATE 22 iulie, ora 8.40: VIDEO Ucrainenii lovesc din nou pe teritoriul rus - Rafinăria Tuapse, în flăcări după un atac cu drone
Dronele ucrainene loves din nou pe teritoriul Rusiei. Rafinăria Tuapse din Rusia, deţinută de gigantul petrolier Rosneft (ROSN.MM), a fost avariată într-un atac cu drone ucrainene în cursul nopţii, au declarat luni oficiali din regiunea Krasnodar, potrivit Reuters, notează news.ro.
UPDATE 22 iulie, ora 04.09: Cum a primit Zelenski vestea retragerii lui Joe Biden din cursa prezidenţială / Ce speranțe are de la noul şef al Casei Albe
Volodimir Zelenski, şi-a exprimat duminică recunoştinţa faţă de ajutorul primit de la Joe Biden de la izbucnirea războiului, dar a spus că îi respectă decizia şi speră că oricine va fi noul şef al Casei Albe va continua să sprijine respingerea agresiunii ruse, informează news.ro.
„Ucraina îi este recunoscătoare preşedintelui Biden pentru sprijinul său neclintit în lupta Ucrainei pentru libertate, care, împreună cu sprijinul bipartizan puternic din Statele Unite, a fost şi continuă să fie esenţial”, spune Volodimir Zelenski într-o postare pe X.
UPDATE 22 iulie, ora 03.36: Proiect de pace pentru Ucraina: Zelenski riscă sinuciderea politică
Primarul Kievului, Vitali Klitschko, a declarat într-un interviu din 21 iulie că președintele Volodymyr Zelensky va trebui probabil să organizeze un referendum public înainte de a accepta orice compromis teritorial cu Rusia, notează Kyiv Independent.
Declarația vine după o propunere a fostului președinte al SUA Donald Trump pentru un acord de pace între Ucraina și Rusia. Pe măsură ce victoria lui Trump la alegerile prezidențiale din 5 noiembrie devine tot mai probabilă, se fac eforturi pentru a-l influența de partea Ucrainei și pentru a se asigura că orice potențial acord este favorabil Kievului.
UPDATE 22 iulie, ora 03.20: Teroarea rusă și apelul disperat al lui Zelenski: Ucraina are nevoie de arme cu rază lungă de acţiune pentru a-şi proteja oraşele
Ucraina are nevoie de arme cu rază lungă de acţiune pentru a-şi proteja oraşele şi trupele din prima linie de bombe şi drone ruseşti, a declarat duminică preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, după un atac masiv cu drone şi rachete al Rusiei, în timpul nopţii, transmite Reuters, conform news.ro.
Rusia a lansat peste noapte cel de-al cincilea atac cu drone asupra Kievului din ultimele două săptămâni, sistemele de apărare antiaeriană ale Ucrainei distrugând toate armele aeriene înainte ca acestea să ajungă în capitală, a declarat armata ucraineană.
Comentează