Liverpool a învins-o pe Newcastle United şi-a consolidat avansul în Premier League

thisisanfield.com
liverpool

Liverpool şi-a consolidat avansul în Premier League după ce a învins-o pe Newcastle United cu scorul de 4-2, luni, pe Anfield, într-un meci din etapa a 20-a, conform Agerpres.

Toate golurile au fost marcate în repriza a doua. Mohamed Salah, care a ratat un penalty în minutul 22, şi-a luat revanşa, marcând în minutele 49 şi 86, ultimul gol tot din penalty. Celelalte goluri ale lui Liverpool au fost opera lui Curtis Jones (74) şi Cody Gakpo (78). Pentru Newcastle au punctat Alexander Isak (54) şi Sven Botman (81).

Liverpool, cu 45 de puncte, este urmată de Aston Villa, 42 de puncte, Manchester City, 40 de puncte (19 jocuri), Arsenal, 40 de puncte, Tottenham, 39 de puncte etc. Newcastle se află pe locul 9, cu 29 de puncte.

Rezultate din etapa a 20-a:
sâmbătă
Luton Town - Chelsea 2-3
Au marcat: Barkley (80), Adebayo (87), respectiv Palmer (12, 70), Madueke (37)

Manchester City - Sheffield United 2-0
Au marcat: Rodri (14), Alvarez (61)

Wolverhampton - Everton 3-0
Au marcat: Kilman (25), Cunha (53), Dawson (61)

Aston Villa - Burnley 3-2
Au marcat: Bailey (28), Diaby (42), Douglas Luiz (89 - penalty), respectiv Amdouni (31), Foster (71)

Crystal Palace - Brentford 3-1
Au marcat: Olise (13, 58), Eze (39), respectiv Lewis-Potter (2)

Nottingham Forest - Manchester United 2-1
Au marcat: Dominguez (64), Gibbs-White (82), respectiv Rashford (78)

duminică
Fulham - Arsenal 2-1
Au marcat: Jimenez (28), Reid (59), respectiv Saka (4)

Tottenham - Bournemouth 3-1
Au marcat: Sarr (9), Son Heung-min (71), Richarlison (80), respectiv Scott (84)

luni
Liverpool - Newcastle 4-2
Au marcat: Salah (49, 86 - penalty), Jones (74), Gakpo (78), respectiv Isak (54), Botman (81)
penalty ratat: Salah (Liverpool, 22)

Marţi se joacă partida West Ham - Brighton.