Grupul energetic austriac OMV a anunţat luni că primeşte de la grupul rus Gazprom o cantitate de gaze naturale cu aproximativ 70% mai mică decât ceea ce a comandat, transmit Reuters şi AFP, scrie AGERPRES.
"OMV a fost informat de Gazprom despre o diminuare a aprovizionării cu gaze naturale, ceea ce se traduce astăzi printr-o diminuare cu 70% a volumelor care ajung la terminalul de la Baumgarten", unul dintre principalele hub-uri de gaze din Europa Centrală, a informat compania austriacă într-un comunicat de presă.
Austria este puternic dependentă de Rusia pentru aprovizionarea cu gaze naturale, de unde obţine aproximativ 80% din necesarul său de gaze. Însă, de la mijlocul lunii iunie, livrările de gaze ruseşti spre Austria au fost reduse la aproximativ jumătate din cantitatea convenită.
Dacă umplerea depozitelor de gaze va continua, în ciuda reducerii livrărilor, aceasta depinde de consumul zilnic şi de achiziţiile suplimentare de pe piaţa spot, a declarat purtătorul de cuvânt al OMV, Andreas Rinofner. Potrivit acestuia, informaţii cu privire la cantităţile de gaze livrate efectiv şi cantitatea depozitată sunt cunoscute doar cu o zi sau două mai târziu.
OMV, cea mai mare companie industrială listată din Austria, deţine 51,01% din acţiunile OMV Petrom, statul român, prin Ministerul Energiei, deţine 20,64%, Fondul Proprietatea - 18,99%, iar 9,36% se tranzacţionează liber la Bursa de Valori Bucureşti.
Lovitură de baros pentru Austria: Gazprom a redus livrările de gaze către OMV până la 70% din cantitatea comandată
Articole Similare

0
România a făcut progrese notabile în reciclarea ambalajelor din aluminiu pentru băuturi
0

2.238
Cum se resimte shutdown-ul din SUA pe bursele mondiale: E șoc total
2.238

249
Un brand uriaș din Germania intră pe piața din România: Concurează cu Pepco și Zara Home
249

83
Euro continuă să câștige teren în raport cu moneda noastră. Cursul valutar anunțat pentru miercuri de BNR
83

2.789
Scandal cu acuzații grave: Poșta Română dă în judecată ONRC
2.789

114
Topul Național al Firmelor 2025: Cifra de afaceri a celor mai performante companii din România depășește 287 miliarde euro
114

39
Stocul spaţiilor industriale şi logistice din România s-a apropiat de pragul de 8 milioane mp, în S1 (consultanţi)
39

23
Alexandru Petrescu (ASF): Indicele BET a crescut în primul semestru cu 12,05% iar capitalizarea cu 13,1%,faţă de finalul anului 2024
23

13
BVB crește cu 13% în 6 luni: capitalizarea a ajuns la 396 miliarde lei
13

16
Rata şomajului la nivel naţional a scăzut la 3,18%, în luna august
16

19
Bursa a deschis în creştere pe majoritatea indicilor şedinţa de miercuri
19

2.697
Încolțit de lupii `EPPO` `regele ciobanilor` a dat atacul la colaboratorul `Mioara` - Fermierul a încercat să determine omul procurorilor să îi susțină versiunea
2.697

5.115
Ilie Bolojan a băgat producătorii de carne de porc în ședință: Guvernul impune reguli noi
5.115
Comentează