Dacă renunţă acum la repartitoare proprietarii de apartamente vor trebui să le monteze la loc până în ianuarie 2017. Adică, o nouă cheltuială. Montarea unui repartitor şi a unui robinet care să permită stabilirea nivelului de încălzire costă în jur de 100 de lei.
Investiţia merită, susţin reprezentanţii Asociaţiilor de Proprietari. Studiile arată că în cazul a patru blocuri similare cea mai redusă factură a fost pentru imobilul reabilitat şi care avea montate şi repartitoare.
În acest moment, în România doar unul din două apartamente are repartitoare pentru încălzire. În Europa, fruntașă este Germania, în care toate apartamentele racordate la sistemul centralizat au astfel de aparate. În Bulgaria rata este de 95%, iar în Austria 92%.
Uniunea Europeană a impus României ca până în 2020 să găsească soluţii pentru reducerea consumului de energie cu 19%.
Comentează