Echipa engleză de fotbal Manchester United a învins cu 5-4 la loviturile de departajare formaţia italiană Fiorentina, într-un meci amical disputat sâmbătă pe stadionul Old Trafford.
La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 1-1. Oaspeţii au marcat primii, în minutul 8, prin mijlocaşul elveţian Simon Sohm, însă United a restabilit egalitatea în urma unui autogol al germanului Robin Gosens (25).
Cu ocazia acestei partide, cei 65.000 de spectatori prezenţi în tribune l-au ovaţionat pe spaniolul David De Gea, fostul portar al lui Manchester United, care joacă în prezent la Fiorentina, şi l-au salutat totodată pe noul recrut Benjamin Sesko, transferat de la RB Leipzig în schimbul sumei de 85 de milioane de euro.
De Gea a disputat 545 de meciuri pentru United între 2011 şi 2023, făcând parte din echipa care a adus ultimul titlu de campioană a Angliei din palmaresul Red Devils, în sezonul 2012-2013, cu legendarul antrenor Sir Alex Ferguson la timonă.
Comentează