Marco Rubio dezminte zvonurile cu privire la înlăturarea președintelui cubanez: "Șarlatani şi mincinoşi ce pretind că sunt bine informaţi"

Autor: George Traicu

Publicat: 18-03-2026 09:51

Article thumbnail

Sursă foto: bwbx.io

Secretarul de stat american Marco Rubio a negat marţi un articol din New York Times care susţinea că oficialii americani au cerut Cubei să-l înlăture pe preşedintele Miguel Diaz-Canel, conform AFP citată de Agerpres.

Mesajul lui Marco Rubio

Într-un mesaj postat în cursul nopţii pe reţeaua X, Rubio a numit articolul "fals", la fel ca "multe altele din mass-media" care se bazează pe "şarlatani şi mincinoşi ce pretind că sunt bine informaţi".

Ziarul a relatat luni că oficiali ai administraţiei Trump au cerut Cubei să-l înlăture pe preşedinte, perceput ca fiind rezistent la schimbare, dar fără să împingă totuşi spre o răsturnare completă a guvernului comunist.

Rubio nu a precizat dacă denunţă articolul în întregime sau doar anumite părţi.

Cum este perceput Diaz-Canel

Conform New York Times, unii oficiali americani îl consideră pe Diaz-Canel un lider intransigent, rezistent la schimbare, însă Statele Unite au evitat să emită un ultimatum prin care să-i ceară plecarea.

Secretarul de stat al SUA a declarat marţi că măsurile anunţate cu o zi înainte de guvernul de la Havana, care permit diasporei cubaneze să investească pe insulă şi să deţină afaceri private acolo, sunt departe de a fi suficiente.

El însuşi de origine cubaneză, Marco Rubio este un adversar ferm al regimului comunist din Cuba, instaurat de Fidel Castro în urma revoluţiei din 1959.

Reacție dură de la Havana

Președintele cubanez Miguel Diaz-Canel a promis marți o „rezistență indestructibilă” la amenințările lui Donald Trump de a ocupa insula comunistă. „Confruntată cu cel mai rău scenariu, Cuba este sigură de un lucru: orice agresor extern va întâmpina o rezistență indestructibilă”, a declarat acesta.

Luni, Donald Trump a declarat că „crede” că „va avea onoarea de a prelua controlul asupra Cubei”, fără a specifica exact ce a vrut să spună. De asemenea, a vorbit despre „eliberarea” țării, potrivit Le Figaro.

„Aproape în fiecare zi, Statele Unite amenință public Cuba cu răsturnarea prin forță a ordinii sale constituționale. Folosesc un pretext revoltător: restricțiile dure impuse unei economii slăbite pe care au atacat-o și au încercat să o izoleze timp de mai bine de șase decenii”, a acuzat președintele cubanez, referindu-se la embargoul american în vigoare din 1962.

„Anunță planuri de a confisca țara, resursele, activele și chiar economia - aceeași economie pe care încearcă să o înăbușe pentru a ne forța capitularea”, a continuat Miguel Diaz-Canel, într-un moment în care Washingtonul exercită o presiune maximă asupra insulei blocând toate transporturile de petrol. „Numai așa se poate explica războiul economic aprig purtat ca pedeapsă colectivă împotriva întregii populații.”

De săptămâni întregi, Donald Trump face declarații din ce în ce mai agresive la adresa Cubei și a liderilor săi, afirmând în același timp că insula, aflată în discuții cu Washingtonul, dorește „să ajungă la un acord” cu Statele Unite. Cuba a confirmat vineri că poartă discuții cu vecinul său și a eliberat prizonieri politici în cadrul unui acord mediat de Vatican, un mediator de lungă durată între cei doi adversari ideologici.

Google News
Comentează
București
Temperatură12°C
Noros
România
Vânt3km/h
Citește
mai multe
Articole Similare
Parteneri