Simona Halep a învins-o pe Naomi Osaka în două seturi - LIVETEXT

Simona Halep

UPDATE Simona Halep se califică în sferturile turneului de la Melbourne, după ce câștigă setul doi cu 6-2.

UPDATE Simona a început perfect setul doi și conduce cu 3-1 la game-uri. Halep este foarte agresivă în acest meci, reușind 17 lovituri câștigătoare.

UPDATE Românca se descătușează în fața japonezei și câștigă primul set cu scorul de 6-3, reușind un break de senzație în ultimul game al setului.

UPDATE Simona Halep s-a dezlănțuit după câștigarea break-ului și s-a detașat la 5-3 în fața japonezei.

UPDATE Românca reușește primul break al partidei și conduce cu 4-3.

UPDATE Simona supraviețuiește unui game foarte dificil. A salvat trei mingi de break și și-a câștigat serviciul. Osaka este foarte agresivă, intră în teren, și o determină pe Halep să stea mult în spatele liniei. Scorul este egal, 3-3.

UPDATE Simona revine și egalează la 2.

UPDATE Japoneza își continuă jocul: lovește puternic și vrea ca fiecare lovitură să fie decisivă. Japoneza conduce cu 2-1.

UPDATE Simona Halep a egalat la game-uri, scor 1-1.

UPDATE Japoneza a început mai bine partida și a câștigat primul game pe serviciul său.

Simona Halep, locul 1 WTA, și japoneza Naomi Osaka, locul 72 WTA, joacă în optimi la Australian Open 2018.

Simona Halep și Naomi Osaka s-au mai întâlnit de două ori. Prima întâlnire a fost în turul 3 de la Roland Garros 2016, când Halep a fost nevoită să revină de la 0-1 la seturi și să se impună scor 4-6, 6-2, 6-3. Nici a două înfruntare nu a fost mai simplă. În primul tur al Masterului de la Miami, Halep s-a impus greu, tot în 3 seturi, scor 6-4, 2-6, 6-3.

Câștigătoarea meciului Simona Halep - Naomi Osaka va juca în sferturi la Australian Open cu învingătoarea partidei Barbora Strycova - Karolina Pliskova.