Marius Copil s-a calificat în optimile de finală ale turneului din Antwerp, după ce l-a învins pe argentinianul Federico Delbonis

Marius Copil

Marius Copil (92 ATP) s-a calificat în optimile de finală ale turneului din Antwerp (Belgia), marți, după ce l-a învins pe argentinianul Federico Delbonis (77 ATP), scor 6-4, 7-6 (3), anunță MEDIAFAX.

Copil și-a adjudecat primul set în 34 de minute, după ce a câștigat pe serviciul sud-americanului la scorul de 3-3. Actul secund a fost mai echilibrat, iar după două break-uri de fiecare parte, arădeanul a triufmat în tie-break, scor 7-3. Partida s-a încheiat după o oră și 29 de minute.

Astfel, Marius Copil a ajuns la a treia victorie consecutivă în minimum de seturi obținută la Antwerp, după cele două din calificări, contra bielorusului Ruben Bemelmans (201 ATP), scor 6-4, 6-4 și împotriva francezului Antoine Hoang (107 ATP), scor 6-1, 6-3.

În optimile de finală de la Antwerp, românul va întâlni un alt argentinian, pe Diego Schwartzman, locul 15 ATP, cotat cu șansa a treia la câștigarea întrecerii din Belgia. Jucătorul de 27 de ani a beneficiat de un prim tur liber la Antwerp.

Turneul de la Antwerp, dotat cu premii totale învaloare de 711.275 de dolari, se desfășoară în perioada 14-20 octombrie. Principalul favorit al întrecerii este francezul Gael Monfils, locul 13 ATP.