Marius Copil şi Fernando Verdasco se înfruntă joi în optimile turneului ATP 250 de la Sofia

Marius Copil

În 2017, la Wimbledon, Marius Copil şi Fernando Verdasco făceau pereche la dublu. Joi, cei doi vor fi adversari în premieră la simplu, într-un meci din optimile turneului ATP 250 de la Sofia, pentru un loc în sferturile de finală, potrivit mediafax.

Marius Copil (56 ATP) are parte de un nou meci dificil în capitala Bulgariei, după ce l-a învins în set decisiv, în primul tur, pe Stan Wawrinka, fost număr trei mondial şi triplu câştigător în turneele de Mare Şlem, în încercarea sa de a-şi apăra finala jucată la Sofia, în 2018.

Spaniolul, cap de serie 6 la Sofia, a avut nevoie de doar 51 de minute pentru a-l învinge pe reprezentantul gazdelor, Alexandar Lazarov, scor 6-2, 6-1. Verdasco (26 ATP) a trecut cu brio testul primului meci jucat după înfrângerea dureroasă de la Australian Open, acolo unde a comis dublă greşeală la minge de meci, în tiebreak-ul setului patrua, apoi a fost învins în decisiv de croatul Marin Cilic.