Meci plin de INCIDENTE, în Malta, pentru România: Chipciu a fost eliminat, Nedelcearu are fractură

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam romania nationala fotbal

România a jucat în Malta, al patrulea meci din campania pentru Euro 2020, campionat în care Bucureștiul va găzdui 4 meciuri.

Tricolorii s-au impus fără probleme, cu 4-o. Pușcaș a reușit o dublă în minutele 7 și 29, iar Chipciu a stabilit scorul pauze în minutul 34. Tabela a închis-o rezerva Denis Man, în minutul 91.

Fanii români prezenți pe stadionul Ta' Qali au aprins torțe și au fost la un pas să fie evacuați de poliție. Ultrașii români au continuat „spectacolul” cu o serie de scandări xenofobe la adresa maghiarilor și a Ungariei, România riscând o suspendare.

Ionuț Nedelcearu (23 de ani) a început titular meciul cu Malta din preliminariile pentru EURO 2020, însă a părăsit terenul accidentat și în lacrimi. Fundașul central al naționalei noastre a încasat un genunchi în plină figură de la Corbolan și n-a mai putut continua partida. Nedelcearu a ieșit de pe teren în minutul 35, fiind înlocuit de Cristi Săpunaru, și a fost dus la spital, unde a aflat că are fractură de piramidă nazală.

Alexandru Chipciu a primit două cartonașe galbene și a fost eliminat, el fiind suspendat pentru meciul cu Spania.

Au evoluat următoarele formaţii:

Malta: 1. Bonello – 22. Z. Muscat, 5. Agius, 4. Borg, 19. Zerafa – 11. R. Muscat, 8. Fenech ( 6. Grech '59), 7. Mbong, 15. Corbolan (20. Montebello '84) – 17. Effiong, 21. Gambin (9. Mifsud '21). Selecţioner: Raymond Farrugia

România: 12. Tătăruşanu – 7. Chipciu, 2. Cristea, 4. Nedelcearu (22. Săpunaru '35), 11. Bancu – 8. Hagi, 5. Băluţă, 18. Marin, 20. Maxim (21. Rotariu '75) – 9. Puşcaş, 13. Keşeru (14. Man '65). Selecţioner: Cosmin Contra

Cartonaşe galbene: Borg '61 / Chipciu '45, '81

Cartonaş roşu: Chipciu '81

Meciul a fost arbitrat de olandezul Dennis Higler, ajutat de Davie Goossens şi Joost van Zuilen.

Rezervă a fost Bas Nijhuis.

În celelalte două meciuri din Grupa F s-au înregistrat următoarele rezultate: Spania - Suedia, scor 3-0, şi Insulele Feroe - Norvegia, scor 0-2.

Clasamentul grupei este următorul: 1. Spania - 12 puncte, 2. România - 7 puncte, 3. Suedia - 7 puncte, 4. Norvegia - 5 puncte, Malta - 3 puncte, 6. Insulele Feroe - 0.

La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Următorul meci al României va fi la 5 septembrie, cu Spania, pe teren propriu, de la ora 21.45.