Un medic chirurg şi un medic de la Unitatea de Primiri Urgenţe din cadrul Spitalului Judeţean Târgu Jiu au fost amendaţi, miercuri, de către Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Gorj, în urma decesului, în unitatea sanitară, a băiatului de 16 ani diagnosticat cu peritonită și pe care nu a avut cine să-l opereze, conform Agerpres.
„S-a format o echipă constituită din inspectorii DSP Gorj, această echipă a efectuat un control în baza competenţelor pe care le deţine, iar în urma acestui control au fost aplicate două sancţiuni contravenţionale în cuantum de 6.000 de lei. Una dintre sancţiuni, în cuantum de 3.000 de lei, a fost aplicată medicului chirurg, pentru nerespectarea articolului 163 din Legea 95/2006, iar cealaltă sancţiune, în cuantum de 3.000 de lei, a fost aplicată medicului de gardă de la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU), pentru nerespectarea ordinului Ministerului Sănătăţii 1.706/2007”, a declarat miercuri, purtătorul de cuvânt al DSP Gorj, Daiana Militaru.
Articolul 163 din Legea 95/2006 prevede că persoanele cu vârstă cuprinsă între 15 şi 21 de ani pot beneficia de servicii medicale în orice unitate sanitară. Cealaltă amendă a fost aplicată pentru că existau date incomplete în fişa copilului, la UPU.
Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă după decesul băiatului.
Comentează