O economie europeană puternică este şi în avantajul Statelor Unite, a declarat miercuri cancelarul german Angela Merkel, invocând Planul Marshall postbelic prin care Washingtonul a investit în Germania, pentru a evidenţia că schimburile comerciale pot aduce 'o situaţie reciproc avantajoasă', transmite Reuters, conform agerpres.
"George C. Marshall era convins că un comerţ bun şi o economie puternică în Europa sunt şi în avantajul companiilor americane - şi nu ar trebui să uităm acest lucru", a afirmat ea într-un discurs la organizaţia non-profit The German Marshall Fund of the United States.
Citeşte şi: În pofida zvonurilor de închidere, festivalul cărnii de câine începe în China
"Protecţionismul, izolaţionismul împiedică inovaţia şi, pe termen lung, este în dezavantajul tuturor, în special al celor care mizează pe izolaţionism, chiar dacă folosesc un termen diferit pentru asta", a adăugat Merkel, conform unei traduceri oficiale în engleză a discursului său susţinut în germană.
Comentează