Regina Elisabeta a II-a a transmis noii republici Barbados "cele mai calde urări de bine pentru fericire, pace şi prosperitate în viitor" în timp ce îşi sărbătoreşte această "zi importantă", relatează marţi DPA, conform AGERPRES.
Într-un mesaj către noul preşedinte al statului insular din Caraibe şi cetăţenii săi, Sandra Mason, regina Marii Britanii şi Irlandei de Nord a lăudat naţiunea, care are un "loc special" în inima ei, pentru "cultura sa vibrantă, priceperea în sport şi frumuseţea naturală".
Barbados a devenit republică în timpul unei ceremonii la care au participat principalele figuri din ţară, printre care prim-ministrul Mia Mottley şi superstarul Rihanna, cu prinţul de Wales Charles ţinând un discurs în care a evidenţiat legăturile durabile dintre Barbados şi Regatul Unit.
Regina a spus în mesajul ei: "Cu această ocazie importantă şi asumarea funcţiei ca prim preşedinte al Barbadosului, vă felicit pe dumneavoastră şi pe toţi barbadienii".
"Am vizitat prima oară frumoasa dumneavoastră ţară în ajunul independenţei la începutul anului 1966 şi sunt foarte mulţumită că fiul meu este astăzi cu dumneavoastră".
"De atunci, oamenii din Barbados au ocupat un loc special în inima mea; este o ţară mândră de cultura sa vibrantă, priceperea sportivă şi frumuseţea naturală, ce atrage vizitatori din întreaga lume, inclusiv mulţi din Regatul Unit".
"Este de asemenea o sursă de mare satisfacţie faptul că Barbados rămâne un participant activ în cadrul Commonwealth-ului şi aştept cu nerăbdare să continuăm prietenia dintre cele două ţări şi popoare ale noastre", a mai spus Elisabeta a II-a.
Regina a fost şeful statului în Barbados de când a devenit independent în 1966.
Chestiunea de a deveni republică a fost discutata la nivel naţional multe decenii înainte ca prim-ministrul Mia Mottley să facă pasul istoric anul trecut.
Barbados a fost una dintre ţările unde regina era şef de stat - care sunt acum în număr de 15 şi în regiunea Caraibe includ Antigua şi Barbuda, Bahamas, Belize, Grenada, Jamaica, Saint Kitts şi Nevis, Saint Lucia şi Saint Vincent.
Mesajul Reginei Elisabeta II-a după ce Barbados s-a rupt de Marea Britanie
Explorează subiectul
Articole Similare

130
Rușii cer Occidentului să recunoască faptul că ei dețin inițiativa strategică în Ucraina / Urmează o răzbunare pentru tentativa de atac asupra reședinței lui Putin
130

200
Dispută publică între aliați: președintele Israelului îl contrazice pe Trump în cazul grațierii lui Netanyahu
200

23
O schemă de încurajare a alpiniștilor să își aducă deșeurile de pe Muntele Everest a fost abandonată
23

105
Donald Trump amenință că îl va da în judecată pe Jerome Powell și că luna viitoare îi va găsi un înlocuitor
105

804
Pumnul de fier al Washingtonului: armata SUA distruge terminale maritime ale Venezuelei. Trump confirmă atacul
804

502
Situație explozivă în Iran: proteste masive, după prăbușirea dramatică a monedei naționale
502

43
Donald Trump a avertizat că nedezarmarea Hamas va avea consecințe cu adevărat îngrozitoare
43

621
Gestul misterios din portretele de epocă: de ce liderii vremii își ascundeau mâna în vestă
621

33
Guvernul britanic a refuzat să recunoască Somaliland drept stat independent
33

310
VIDEO Trump și Netanyahu, față în față la Mar-a-Lago: negocieri pentru Gaza și semnal de forță trimis către Iran
310

1.130
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Zelenski anunță că Ucraina are o poziţie diferită faţă de Rusia în ceea ce privește Donbasul
1.130

654
Noul război rece dintre SUA și Europa: de la aliați la neînțelegeri tot mai contondente pe teme sensibile
654

1.689
Vladimir Putin a format un nou organism de proiectare a puterii soft: are deja o țară în vizor
1.689

















Comentează