Mihaela Buzărnescu, SUCCES ISTORIC: Românca s-a calificat în turul 3 la Wimbledon! Sorana Cârstea părăseşte turneul

Mihaela Buzărnescu

Mihaela Buzărnescu, 28 WTA, și-a păstrat statutul de favorită și a trecut în minimum de seturi de britanica Katie Swan, 204 WTA, cu scorul de 6-0; 6-3, informează Mediafax.

Sportiva din România nu a avut emoții împotriva lui Swan în primul set și, după 31 de minute, și-a adjudecat primul set cu 6-0. În prima manșă, Mihaela a făcut doar 3 erori neforțate, în timp ce adversara ei a comis 13.

Vezi și: Tabere gratuite pentru copiii din zonele afectate de inundații

Setul secund a început mai greu pentru româncă, după ce a pierdut game-ul de debut pe primul serviciu, dar a revenit și a câștigat 4 jocuri consecutive. Până la final, Buzărnescu a mai pierdut o singură dată pe propriul serviciu și s-a impus cu 6-3.

În turul 3, sportiva noastră va evolua împotriva învingătoarei din meciul Karolina Pliskova, 8 WTA, și Victoria Azarenka, 87 WTA.

Mihaela Buzărnescu și-a asigurat un cec în valoare de 163.000 de lire și 240 puncte WTA.

Sorana Cîrstea, locul 51 WTA, a fost eliminată de Evghenia Rodina, locul 120 WTA, în turul doi la Wimbledon.

Cîrstea a fost învinsă cu scorul de 1-6, 6-3, 6-3, după o oră şi 38 de minute de joc.

Prezenţa în turul al doilea este recompensată cu un premiu de 63.000 de lire sterline (aproximativ 71.000 de euro) şi cu 70 de puncte WTA.

În competiţie la simplu la Wimbledon au rămas momentan trei jucătoare din România: Simona Halep, Mihaela Buzărnescu şi Alexandra Dulgheru. Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul doi, iar în runda inaugurală au pierdut Irina Begu, Elena-Gabriela Ruse, Monica Niculescu şi Ana Bogdan.