Mihaela Buzărnescu, reacţie emoţionantă după cea mai importantă victorie din carieră: 'Voiam să termin cu tenisul'

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 01-06-2018

Actualizat: 01-06-2018

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat în premieră în optimile turneului de la Roland Garros, după ce a obţinut, vineri, cea mai mare victorie a carierei, 6-3, 7-5 cu ucraineanca Elina Svitolina, a patra favorită.

Vezi şi: Dintre minunile naturii: Fructul care previne diabetul şi menţine silueta

Buzărnescu (30 ani, 33 WTA), aflată pentru prima oară pe tabloul principal la Roland Garros, a obţinut victoria după o oră şi 37 de minute în faţa numărul patru mondial (23 ani). În urma victoriei, Băzărnescu a făcut o mărturisire emoţionantă:

"Anul trecut eram pe locul 400, pe vremea aceasta. Aveam probleme la genunchi şi voiam să termin cu tenisul. Familia şi cei apropiaţi m-au ajutat. Tata e antrenorul meu. Din nimic mi-au spus că pot face multe lucruri. Jocul meu s-a îmbunătăţit şi sunt mult mai pozitivă."

"Sunt foarte fericită că am jucat bine azi. Trebuie să mă calmez în momentele în care sunt nervoasă (n.r. - a dat cu racheta de pământ la un moment dat), altfel o să fie rău pe viitor. La Strasbourg am fost aproape să o înving pe Cibulkova, eram la două puncte de meci, dar din cauza unor gânduri mi-am pierdut controlul. Astăzi mi-am spus că nu trebuie să fac asta din nou. Şi mi-a ieşit!", a mai declarat sportiva, în urma calificării în optimile turneului francez, potrivit prosport.ro.

Vezi şi: Psihologii explică un fenomen REVOLTĂTOR: Cum ajung profesorii să aibă relaţii intime cu elevii .

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri