Mihai Tudose anunță că legile justiției trebuie schimbate! Asta pentru că, spune premierul, de-a lungul timpului au fost derapaje din partea puterilor statului, care au încălcat principiile separației. Tudose vrea ca justiția să fie independentă, dar fără ca acest lucru să însemnă că ea e șefa.
”Cred că anumite schimbări trebuie efectuate. Vrem un stat puternic, vrem un stat în care acele puteri care creează statul - că e legislativ, că este executiv, că e puterea judecătorească - să-şi facă treaba, niciuna să nu fie şefa celeilalte. Să nu fie abuzuri de nicio parte. Nici politicul să nu intervină în justiţie - un dezastru -, dar nici justiţia în politic, fiindcă e acelaşi dezastru. Au fost derapaje, de ambele părţi, de toate părţile. Am avut şi preşedinţi care se băgau peste ambele puteri, celelalte două. Am avut toate situaţiile posibile în România, toate combinaţiile. Lucrurile trebuie să înceteze şi eu cred că suntem în situaţia în care toată lumea îşi doreşte ca aceste lucruri (...) să înceteze. Eu aşa simt.
Vrem o Românie normală, vrem o ţară normală, dar (...) nu există un stat civilizat, funcţional fără o justiţie independentă, dar independentă nu înseamnă că este şefa la toţi. Nu există un stat fără a fi condus de o zonă guvernamentală, dar zona guvernamentală este executivă, nu este ea şefa peste tot, şi pentru justiţie şi peste tot. Zona legislativă, Parlamentul, instituţia fundamentală a democraţiei - asta nu înseamnă că Parlamentul este şeful justiţiei sau (...) dă sentinţe Parlamentul.
Dacă fiecare îşi vede de zona lui, şi o face bine, şi avem un cadru legislativ care să pună lucrurile în ordine, şi fiecare să fie funcţională şi să împiedice abuzurile unei puteri împotriva celeilalte şi, de fapt, nu neapărat a unei puteri, ci a oamenilor, a unor exponenţi, că nu vorbim acum de toţi cei de acolo versus toţi cei de dincolo şi aşa mai departe (...) şi vendete personale sau, ştiu eu, dorinţe de mărire a cuiva luând ca ţintă pe cineva... Un sistem legislativ foarte clar şi foarte bine definit eu cred că este necesar.”, a spus, la Antena 3, Mihai Tudose.
Comentează