Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, joi, 1,393 miliarde de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat de tip benchmark şi o alta de certificate cu discount, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).
Astfel, MF a atras 938,5 milioane de lei printr-o emisiune de obligaţiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 78 de luni, la un randament mediu de 7,75% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 300 de milioane de lei, iar băncile au subscris 1,248 miliarde de lei.
Vineri este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 45 de milioane de lei la randamentul stabilit joi pentru obligaţiuni.
De asemenea, ministerul a atras 454,8 de milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discont, cu o maturitate reziduală la 3 luni, la un randament mediu de 7,14% pe an.
Valoarea nominală a emisiunii a fost de 400 de milioane de lei, iar băncile au subscris 618,5 milioane de lei.
Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna august 2022, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de cinci miliarde de lei, la care se poate adăuga suma de 585 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.
Suma totală, de 5,585 miliarde de lei, este cu 1,335 miliarde de lei peste cea din iulie, de 4,25 miliarde lei, şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste un miliard de lei - Obligațiuni cu dobândă de aproape 8% pe an
Explorează subiectul
Articole Similare

51
Zvonuri legate de o posibilă spargere a bulei speculative din AI a făcut ca bursele europene să închidă vineri în scădere
51

59
Cresc preţurile petrolului, după ce portul rusesc Novorossiisk suspendă exporturile în urma unui atac ucrainean
59

1.077
Trucul banal pentru a economisi la factura de energie: trebuie acționat la ora 17.30
1.077

902
Budapesta iese la atac: Ungaria va sesiza Curtea de Justiţie a UE împotriva interdicţiei europene privind importurile de gaz rusesc
902

92
Economia Bulgariei, cea mai puternică din Sud-Estul Europei
92

21
Elveția și SUA ajung la un acord: taxe vamale reduse de la 39% la 15%
21

31
ROCA Industry a încheiat primele nouă luni din 2025 cu afaceri de 493,8 milioane lei, în creştere cu 4,5%
31

1.069
De ce lipsesc ouăle din unele supermarketuri? Consiliul Concurenței intră pe fir. Ministrul Agriculturii: 'Criză nu o să fie niciodată'
1.069

12
BVB raportează un profit net de 5,65 milioane lei în primele nouă luni din 2025
12

1.360
FMI cere României disciplină totală: reforme dure și consolidare fiscală pentru a evita riscuri majore / Ce spune despre creșterea economică și inflație (raport)
1.360

59
Inspectorii vamali de la Constanța Sud au reținut bunuri contrafăcute în valoare de 2 milioane lei
59

22
Biofarm își consolidează poziția pe piața farmaceutică românească
22

1.603
Motivul din spatele crizei de ouă din supermarketuri: Fenomenul care se petrece în Occident afectează România
1.603


















Comentează