Miniştri ai ţărilor care fac parte din coaliţia internaţională extinsă împotriva grupării Stat Islamic (SI) se vor întâlni la 14 noiembrie pentru discuţii strategice asupra continuării luptei împotriva extremiştilor suniţi, a anunţat marţi secretarul de stat american Mike Pompeo, informează dpa potrivit Agerpres.
Reuniunea ministerială "extraordinară" a coaliţiei globale pentru contracararea grupării SI va fi găzduită de Pompeo la Washington, a precizat Departamentul de Stat într-un comunicat.
"Coaliţia D-ISIS (Defeat ISIS) are în continuare o importanţă vitală pentru eforturile şi angajamentele noastre, pentru ca acest efort să rămână neclintit", se spune în comunicat.
"Miniştrii se vor reuni pentru discuţii de strategie cu privire la continuarea luptei împotriva ISIS într-o perioadă post-eliberare şi după moartea lui Abu Bakr al-Baghdadi, cu accent special pe recentele evoluţii din nord-estul Siriei şi pe relaţia noastră în vederea asigurării stabilităţii şi securităţii în regiune", se mai spune în comunicat.
Miniştri ai ţărilor care fac parte din coaliţia internaţională împotriva Statului Islamic se vor întâlni în noiembrie la Washington
Explorează subiectul
Articole Similare

596
Zelenski se revoltă împotriva americanilor, după ce a fost presat să cedeze în fața rușilor: SUA cer prea des concesii Ucrainei, nu Rusiei
596

1.717
Vânătoarea de oameni din Sarajevo din anii '90 - Turiști străini, inclusiv o româncă, ar fi plătit să ucidă civili: „Ziua trăgeau în civili, noaptea petreceau”
1.717

2.641
VIDEO Zelenski, ironie acidă la adresa lui Viktor Orban: "Este mai preocupat de cum să-și mărească burta decât armata" / Reacția liderului maghiar
2.641

3.824
Cazurile de cancer explodează în Uniunea Europeană: Cel puțin una dintre cauze este controversată
3.824

204
VIDEO Circa 200.000 de manifestanţi protestează împotriva autorităţilor iraniene la Munchen (poliţia germană)
204

2.095
Von der Leyen, apel ferm la München: UE să renunţe la unanimitate și să fie capabilă să se apere singură
2.095

1.896
VIDEO Marco Rubio pune sub semnul întrebării intențiile Rusiei privind sfârșitul războiului
1.896

64
Marea Britanie va desfăşura „în acest an” un grup aeronaval în Atlanticul de Nord şi în Extremul Nord
64

59
Maia Sandu, dialog la nivel înalt la München: întrevederi cu Marco Rubio și Mark Rutte
59

3.792
VIDEO Cancerlarul Germaniei s-a dezlănțuit la adresa lui Donald Trump: SUA și-au atins limitele puterii
3.792

1.668
VIDEO Marco Rubio liniștește Europa: Vom fi întotdeauna un copil al Europei, nu renunțăm la relația transatlantică
1.668

3.150
China, cheia pentru oprirea războiului din Ucraina - Ambasadorul SUA la NATO: Un telefon
3.150

110
Un cutremur cu magnitudinea 6,4 s-a produs sâmbătă în apropierea coastelor Vanuatu, conform Serviciului Geologic al Statelor Unite
110

















Comentează