Ministerul Finanţelor a avizat proiectul legii pensiilor, urmând ca acest act normativ să intre în şedinţa de Guvern de săptămâna acesta, a anunţat marţi, la Senat, ministrul Eugen Teodorovici, informeazĂ agerpres.ro.
"Ministerul de Finanţe a dat avizul aseară pe acest proiect de lege a pensiilor. Este un impact destul de mare, însemnat. (...) Dar, aşa cum PSD a promis de fiecare dată şi s-a şi întâmplat, şi această lege în final se va aplica. Punctul de pensie creşte din 2019. Anul viitor este un impact de 700 milioane de lei, după estimările Ministerului de Finanţe. Ministerul Finanţelor este penultimul avizator, iar Ministerul Justiţiei este ultimul care avizează", a precizat Eugen Teodorovici.
Ministrul Finanţelor: Legea pensiilor va intra în şedinţa de Guvern de săptămâna aceasta
Explorează subiectul
Articole Similare

7
Radu Miruţă a participat la Conferinţa de Afaceri România - Germania - Moldova de la Stuttgart
7

1.533
Hidroelectrica reacționează dur la acuzațiile privind 'curentul gratis': 'Informații scoase din context, prezentate tendențios'
1.533

1.293
Cea mai mare refinanțare imobiliară din România: Pachet de peste jumătate de miliard de euro
1.293

20
APIA finalizează plățile în avans pentru Campania 2025
20

1.063
Incident de proporții în ecosistemul AI: Date ale utilizatorilor OpenAI, expuse printr-un partener
1.063

1.743
Prețurile apartamentelor au explodat cu 60%-100% - De ce riscă Bucureștiul un nou val de scumpiri
1.743

25
Proiectul de rectificare bugetară: Venituri şi cheltuieli în scădere cu 2,135 miliarde lei
25

26
Mai multe verificări bazate pe date, mai puține riscuri: cum schimbă dealerii piața mașinilor second-hand
26

1.154
Paradox bugetar - 5,72% deficit în execuție, 8,4% în rectificare. Unde se rupe logica dintre mesajul public și realitate (comentariu)
1.154

916
Ministerul Dezvoltării vrea să reactiveze ANL și să cumpere apartamente de la proprietari: „Există o nevoie stringentă”
916

14
Tendințe și indicatori ai pieței financiare și bursiere
14

53
Banca Transilvania coordonează finanțarea sindicalizată de 300 milioane euro pentru Autonom
53

2.332
Miruţă: 'S-a terminat şi episodul în care nişte băieţi deştepţi furau cu clădirea de la statul român'. Firmele care au ocupat 18 ani o clădire a ministerului fără chirie, evacuate
2.332


















Comentează