Ministrul interimar al Transporturilor, Lucian Bode, a anunţat marţi că transportatorii români şi străini care operează servicii aeriene regulate pe relaţia Italia au anulat pentru perioada 9-23 martie 151 de zboruri dus-întors.
"Transportatorii aerieni români şi străini care operează servicii aeriene regulate pe relaţia Italia au anulat pentru perioada 9-23 martie un număr de 151 de zboruri dus-întors. Categoric, acest lucru înseamnă pierderi, pierderi pentru industria de transport aerian. În ceea ce priveşte transportul rutier, evoluţia în prezent - se înregistrează scăderi semnificative în cazul transportului de pasageri raportat la aceeaşi perioadă a anului 2019", a precizat Bode în şedinţa de guvern.
Pe de altă parte, ministrul a remarcat că şi înaintea adoptării deciziei Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă (CNSSU) referitoare la suspendarea transportului feroviar, aerian şi rutier pe relaţia cu Italia se înregistrase o scădere a numărului de zboruri, în condiţiile în care se redusese numărul de pasageri.
"186 de zboruri pe săptămână s-au redus la 72 de zboruri pe săptămână, înainte de adoptarea hotărârii numărul 5 a CNSSU. (...) În cazul transportului de pasageri, raportat cu aceeaşi perioadă a anului 2019, pe relaţia cu Italia am închis toate aceste curse, începând cu data de astăzi, ora 12,00. În transportul de persoane internaţional linii regulate, altele decât relaţia cu Italia, se înregistrează o scădere nesemnificativă. Dacă comparăm cu anul 2019, cu aceeaşi perioadă similară sau cu anul 2018, vorbim de un volum aproximativ identic", a spus el.
Potrivit ministrului, transportul de marfă intern deocamdată nu este afectat, dar transportul de marfă internaţional înregistrează o scădere generală între 15 şi 30%, valoare raportată de către companii. Lucian Bode a menţionat că scăderea fluxului de pasageri generează pierderi pentru operatorii de transport rutier şi a precizat că va prezenta în cursul zilei de miercuri o serie de soluţii în acest sens.
"Aş prefera să luaţi legătura să faceţi o evaluare, inclusiv în cifre, adică la cât se cifrează pierderile, să vedem exact baza legală, să vedem exact ce se poate face pentru susţinerea acestora", a spus prim-ministrul interimar, Ludovic Orban.
Ministrul Transporturilor, Lucian Bode: 151 de zboruri dus-întors pe relaţia cu Italia, anulate în perioada 9-23 martie
Explorează subiectul
Articole Similare

932
Moment istoric pe Autostrada Sibiu–Pitești: începe străpungerea unuia dintre cele mai grele tuneluri din Carpați
932

1.559
România stă pe o adevărată comoară: țara noastră are 16 din cele 32 de elemente considerate critice la nivel european / Ministrul Energiei a vorbit despre bogăția resurselor
1.559

785
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, promite prețuri bune la gaze, după liberalizarea pieței: Romgaz să vină cu o ofertă bună
785

1.539
Câciu îl acuză pe Bolojan că „a coafat” deficitul: A mutat sumele din PNRR în decembrie ca să arate mai bine cifrele
1.539

97
Încep lucrările la un nou tunel pe Secţiunea Boiţa-Cornetu
97

33
An record pentru turismul bulgar: Aproape un milion de români au vizitat ţara în 2025
33

63
Ministrul Energiei, despre preţul gazelor: Am găsit o formulă, oarecum hibridă/ Dacă vine un preţ mai mare decât 0,31 lei pe kW, diferenţa o plăteşte tot statul român
63

916
ANPC a declaranșat războiul: Amenzile date în ianuarie au crescut cu 90%, controalele aproape s-au dublat
916

6.644
Piața imobiliară scapă de sub control: prețul locuințelor explodează, o garsonieră ajunge și la 120 de mii de euro
6.644

59
Ministrul Finanţelor: Prioritatea rămâne continuarea disciplinei bugetare şi relansarea economiei pe baze sustenabile
59

69
Ministrul Sănătăţii propune organizarea de consorţii între spitale: Orgoliile trebuie să înceteze - În Timişoara sunt şase secţii de Chirurgie / Alfred Simonis: Abordarea mea faţă de Primăria Timişoara este să încercăm să-i convingem, să nu-i aricim
69

32
24 de acţiuni de amploare privind infracţiuni economice; măsuri asigurătorii de peste 93 de milioane de lei
32

19
ANPC anunţă o creştere cu 41% a controalelor realizate în luna ianuarie, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul trecut / Valoarea totală a amenzilor, creştere cu 90%
19

















Comentează