Schimbările climatice ar putea pune probleme amatorilor de bere în următoarele decenii, în condiţiile în care vor provoca o scădere a randamentului culturilor de orz, ingredient principal pentru producţia celei mai populare băuturi alcoolice a lumii, arată un nou studiu publicat luni în revista 'Nature', informează Reuters.
Potrivit acestui studiu, realizat de cercetători de la University of California Irvine (SUA) şi University of East Anglia (Marea Britanie), fenomene meteo extreme precum valuri de căldură şi secetă vor fi înregistrate odată la doi sau trei ani în a doua jumătate a secolului dacă temperaturile continuă să crească în ritmurile actuale. În aceste condiţii, randamentul mediu global al culturilor de orz ar urma să scadă cu 3% până la 17%. Mai puţin orz va însemna mai puţină bere şi creşteri de preţuri.
Ţările unde preţurile ar putea să crească cel mai mult vor fi Irlanda, Italia, Canada şi Polonia. În perioadele unor fenomene meteo extreme, preţul unei sticle de 500 de mililitri de bere în Irlanda ar urma să crească de la 2,50 până la 5,00 de dolari.
Dabo Guan, profesor la University of East Anglia şi principalul autor al raportului, a recunoscut că problemele legate de bere sunt minore în comparaţie cu alte probleme provocate de schimbările climatice precum securitatea alimentară, pagubele provocate de furtuni şi lipsurile în aprovizionarea cu apă proaspătă. Însă riscurile la adresa unei băuturi de care oamenii se bucură de mii de ani este un semnal că nici consumatorii din ţările dezvoltate nu pot evita efectele încălzirii climei.
"Schimbările climatice ne vor afecta pe toţi, nu doar pe oamenii din India sau Africa. Consumatorii din ţările dezvoltate care vor să evite lipsurile în aprovizionare ar trebui să sprijine politicile de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră, considerate vinovate pentru încălzirea planetei", a subliniat profesorul Dabo Guan.
Multe ţări şi-au constituit rezerve de urgenţă pentru o serie de produse de bază precum porumbul, orezul sau grâul, pentru a putea răspunde unor deficienţe de aprovizionare precum şi majorărilor bruşte de preţuri. Însă marea majoritate a statelor nu au şi rezerve de orz, ceea ce face această cereală vulnerabilă la schimbările climatice.
Jess Newman, responsabil cu agronomia la producătorul de bere Anheuser-Busch, a anunţat că firma americană lucrează la dezvoltarea unui soi de orz rezistent la secetă şi de asemenea colaborează cu fermierii pentru a reduce necesarul lor de apă, de exemplu, prin introducerea unor sisteme de irigaţii de tip sprinklere, mai apropiate de sol.
Studiul nu a analizat efectele schimbărilor climatice asupra altor ingrediente de bază utilizate la producţia de bere precum este hameiul.
Modificarea climei ar putea scumpi berea pentru că va scădea randamentul culturilor de orz
Articole Similare

18
Grevă la Bruxelles: Zborurile de plecare din 14 octombrie vor fi anulate
18

1.088
ANAF anunță că intră tare peste vânzătorii de pe OLX și Publi 24: Sunt vizați toți cei care ai profituri mari
1.088

21
18 ani de Wizz Air în Capitală: Compania anunță că a transportat peste 50 de milioane de pasageri spre şi dinspre Bucureşti
21

776
Investițiile străine directe, în picaj: România a pierdut peste 1 miliard de euro într-un singur an
776

3.762
Un gigant european vrea să forțeze intrarea pe piața din România: Planuri pentru o rețea întreagă de magazine
3.762

3.900
Nume de cod `Mioara` - Colaboratorul anchetatorilor EPPO pus pe urmele `regelui ciobanilor` - Dumitru Andreșoi interceptat după ce aflase de ancheta privind terenurile
3.900

42
Gabriela Folcuţ (ARB): România are o capacitate mare de creştere economică, prin credit
42

10.539
SURSE Dorinel Umbrărescu pune o singură condiție Guvernului pentru a salva de la faliment colosul siderurgiei din România
10.539

4.089
Instituțiile statului, 'refugiu pentru pile politice'. Acuzațiile dure ale consilierului guvernatorului BNR
4.089

149
Piața chiriilor explodează la început de an universitar: ofertă mai mare cu 42% față de 2024
149

45
Vladimir Alexandrescu: Statistica românească, care face parte din Eurostat, este foarte bine cotată
45

3.837
Cum a ajuns `regele ciobanilor` să fenteze UE după condamnarea definitivă pentru evaziune - Și-a interpus părinții bătrîni și fiica în mecanismul infracțional
3.837

3.622
Euro crește din nou și se apropie de un nou prag psihologic. Cursul valutar de referință anunțat pentru marți
3.622
Comentează