Monica Niculescu şi Irina Bara, în turul al doilea al calificărilor la Rabat

Monica Niculescu

Jucătoarele român de tenis Monica Niculescu şi Irina Maria Bara au obţinut victorii, sâmbătă, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Rabat (Maroc), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari potrivit Agerpres

Niculescu (31 ani, 130 WTA) a trecut cu 6-3, 6-3 de Carolina Alves (Brazilia), o jucătoare de 23 de ani, care ocupă locul 356 în ierarhia mondială.

Românca s-a impus într-o oră şi 26 de minute, iar următoarea sa adversară va fi olandeza Bibiane Schoofs (30 ani, 154 WTA), care a dispus cu 6-3, 1-6, 6-1 de germanca Sabine Lisicki.

Bara (24 ani, 186 WTA) a profitat de abandonul croatei Tereza Mrdeza (28 ani, 188 WTA) la scorul de 6-4, 4-6, 5-5, după două ore şi 51 de minute. Mrdeza conduce acum cu 3-2 în meciurile directe,

Următoarea adversară a româncei va fi italianca Martina Trevisan (25 ani, 148 WTA).

Niculescu şi Bara şi-au asigurat fiecare 750 de dolari şi 10 puncte WTA.

Ana Bogdan a intrat direct pe tabloul principal şi va juca în primul tur contra franţuzoaicei Alize Cornet.