Moto GP - Australianul Jack Miller a câștigat Marele Premiu al Spaniei

motogp.com
motogp

Pilotul australian Jack Miller (Ducati) a câştigat cursa de la clasa MotoGP a Marelui Premiu al Spaniei, a patra etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, desfăşurată duminică pe circuitul de la Jerez, notează EFE potrivit Agerpres.

Miller, la primul său succes din acest sezon şi al doilea din carieră la MotoGP, a fost urmat în clasament de italienii Francesco Bagnaia (Ducati) la 1sec912/1000 respectiv de Franco Morbidelli (Yamaha) la 2sec516/1000. Francezul Fabio Quartararo (Yamaha), plecat din pole position, s-a clasat pe locul 13 din cauza unei probleme tehnice, în timp ce spaniolul Marc Marquez (Honda), sextuplu campion mondial, a fost al nouălea.

În clasamentul general, italianul Francesco Bagnaia a trecut pe primul loc cu 66 puncte, urmat de Fabio Quartararo 64, spaniolii Maverick Vinales 50, Joan Mir 49, etc. Miller a urcat pe locul 6 cu 39 puncte.