Muzeul Fotbalului German a achiziţionat tricoul lui Brehme cu care a marcat golul victoriei la CM 1990

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 02-10-2024

Actualizat: 02-10-2024

Article thumbnail

Sursă foto: https://www.footballmuseum.ro/

Muzeul Fotbalului German a achiziţionat tricoul cu care Andreas Brehme, fost fundaş al echipei naţionale, a marcat golul cu care Germania a învins Argentina în finala Cupei Mondiale din Italia din 1990, scrie EFE, potrivit Agerpres.

Muzeul a reuşit să achiziţioneze tricoul cu numărul 3 de la Yael Rodriguez, un colecţionar argentinian care îl cumpărase la un moment dat. El va fi expus de Ziua Unităţii Germane, pe 3 octombrie.

"Acum tricoul lui Andreas Brehme şi-a găsit un loc permanent în Muzeul fotbalului german şi este accesibil publicului", a spus directorul instituţiei, Manuel Neukirchner.

Astfel, acum sunt expuse toate tricourile marcatorilor golurilor câştigătoare din finalele CM: în afară de cel al lui Brehme sunt cele ale lui Helmut Rahn (Elveţia 1954), Gerd Muller (Germania 1974) şi Mario Goetze (Brazilia 2014).

Andreas Brehme, care a murit în luna februarie a acestui an, a transformat penalty-ul în victoria cu 1-0 împotriva Argentinei lui Diego Maradona cu acel tricou, pe 8 iulie 1990 pe Stadionul Olimpic din Roma.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri