N-au fost țapi, ci capre: FC Koln a fost surclasată acasă de Borussia Dortmund, 0-4

FC Koln

Borussia Dortmund a învins confortabil echipa FC Köln, sâmbătă, după o întrerupere a jocului cauzată de faptul că suporterii au aruncat cu monede de ciocolată pe teren, în semn de protest faţă de o propunere cu privire la investiţie a Federaţiei Germane de Fotbal, relatează bbc.com.

Suporterii celor două echipe au aruncat monedele aurii în minutul 12 pentru a simboliza rolul lor de "al 12-lea jucător".

Acest lucru a dus la o întrerupere de opt minute a jocului, timp în care jucătorii ambelor echipe au ajutat stewarzii să îndepărteze dulciurile.

La Koln, Donyell Malen a deschis scorul încă din minutul 12, pentru oaspeţi, olandezul reuţind să înscrie golul cu numărul 500 al Bundesligii din acest sezon. Dortmund a dominat, dar nu a mai înscris până la pauză. Al doilea gol al oaspeţilor a venit în minutul 58, când Niclas Fullkrug a transformat un penalti, iar trei minute mai târziu Donyell Malen a făcut 3-0. Rezultatul final a fost stabilit în prelungiri, de Youssoufa Moukoko, şi Borussia Dortmund s-a impus cu 4-0 şi este pe locul 5 în clasament, având 33 de puncte, scrie news.ro.

FC Koln este pe loc retrogradabil, 17, cu doar 11 puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 18-a din Bundesliga:

Freiburg – Hoffenheim 3-2 (Holer 37, Grifo 55, Sallai 85 / Weghorst 57, Beier 77);

FC Koln – Borussia Dortmund 0-4 (Malen 12, 61, Fullkrug 58 penalti, Moukoko 90+2);

Heidenheim – Wolfsburg 1-1 (Jenz autogol 45 / Cerny 7);

Darmstadt – Eintracht Frankfurt 2-2 (Justvan 61, Vilhelmsson 90+5 / Nkounkou 33, Knauff 51).