Napoli şi AS Roma au remizat în campionatul Italiei

facebook.com
Serie A

Echipa SSC Napoli, una dintre candidatele la titlul de campioană a Italiei, a fost ţinută în şah pe teren propriu, scor 1-1, de formaţia AS Roma, într-un meci din meci din etapa a 33-a din Serie A, disputat luni seară.

Gazdele au deschis rapid scorul, în urma unui penalty transformat de Lorenzo Insigne (11), însă Roma a reuşit să egaleze în minutele adiţionale ale jocului de pe stadionul Diego Maradona, prin atacantul Stephan El Shaarawy (90+1).

Napoli, care a fost învinsă anterior de Fiorentina pe teren propriu (2-3), pierde teren în lupta pentru titlu în urma acestui nou pas greşit. Elevii antrenorului Luciano Spalletti se află acum pe poziţia a treia a clasamentului, la patru puncte în spatele liderului AC Milan, cu cinci etape înainte de finalul sezonului.

AS Roma, o specialistă în marcarea golurilor pe final de meci, a ajuns cu această ocazie la a 12-a partidă consecutivă fără înfrângere în campionat. Gruparea "giallorossa", pregătită de portughezul Jose Mourinho, se află pe locul al cincilea în clasament, la cinci lungimi de locul al patrulea, ocupat de Juventus Torino, ultimul care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Într-o altă partidă disputată luni, Atalanta Bergamo, cu românul Valentin Mihăilă pe banca de rezerve, a fost învinsă pe teren propriu de Hellas Verona (1-2). Oaspeţii au condus cu 2-0, prin reuşita lui Federico Ceccherini (45+2) şi autogolul lui Teun Koopmeiners (55), Atalanta reducând diferenţa în finalul reprizei secunde, prin Giorgio Scalvini (82).

Rezultate:
Vineri
Spezia - Inter Milano 1-3
Au marcat: Maggiore (88), respectiv Brozovic (31), Lautaro Martinez (73), Alexis Sanchez (90+4).

AC Milan - Genoa 2-0
Au marcat: Andre Leao (11), Messias (87).

Sâmbătă
Cagliari - Sassuolo 1-0
A marcat: Deiola (42).

Sampdoria Genova - Salernitana 1-2
Au marcat: Caputo (32), respectiv Fazio (4), Ederson Silva (6).

Udinese - Empoli 4-1
Au marcat: Ismajli (7 - autogol), Deulofeu (52), Pussetto (79), Samardzic (87), respectiv Pinamonti (70 - penalty).

Fiorentina - Venezia 1-0
A marcat: Torreira (30).

Juventus Torino - Bologna 1-1
Au marcat: Vlahovic (90+5), respectiv Arnautovic (52).

Lazio Roma - Torino FC 1-1
Au marcat: Immobile (90+2), respectiv Pellegri (56).

Luni
SSC Napoli - AS Roma 1-1
Au marcat: Insigne (11 - penalty), respectiv El Shaarawy (90+1).

Atalanta Bergamo - Hellas Verona 1-2
Au marcat: Scalvini (82), respectiv Ceccherini (45+2), Koopmeiners (55 - autogol).