Natalia Constantin, locul 21 în proba de spadă, la Mondialele de cadeţi

infoactual.ro
scrima

Sportiva română Natalia Constantin s-a clasat pe locul 21 în proba individuală de spadă a cadetelor, marţi, la Campionatele Mondiale de scrimă pentru cadeţi şi juniori de la Riad (Arabia Saudită), potrivit Agerpres.

Românca a fost învinsă în şaisprezecimi de Silvia Gomez Lopez (Spania) cu 15-13.

Erica Badea s-a clasat pe 55, iar Johanna Kurtinecz a încheiat pe locul 111.

Titlul mondial a revenit de ucraineanca Ana Maksimenko.

În proba individuală a cadeţilor, Ştefan Răilean s-a clasat pe locul 86. Medalia de aur a fost câştigată de turcul Doruk Erolcevik.

România participă cu 27 de sportivi (15 la feminin şi 12 la masculin) la Campionatele Mondiale de scrimă pentru cadeţi şi juniori de la Riad (Arabia Saudită), care au loc în perioada 12-20 aprilie.

La această competiţie au loc doar probe individuale la cadeţi respectiv individuale şi pe echipe la juniori. Obiectivul stabilit de Federaţia Română de Scrimă pentru Mondiale este o clasare pe locurile 5-6.

România a participat cu o delegaţie de 38 de sportivi la Mondialele de cadeţi şi juniori de la Plovdiv din 2023 şi a cucerit o medalie de bronz pe echipe la sabie juniori (masculin).