Naționala de handbal feminin a României a învins din nou Ucraina, într-un amical

news.ro
handbal minge

Selecţionata feminină de handbal a României a învins echipa Ucrainei cu scorul de 29-23 (18-9), sâmbătă, în Complexul Sportiv Polivalent Unirea, într-un meci de pregătire.

Echipa antrenată de Florentin Pera câştigase vineri, tot la Bistriţa, cu 29-24.

România a dominat clar prima repriză, a condus şi la zece goluri, 17-7 (min. 28), iar la pauză scorul a fost 18-9.

În partea secundă, tricolorele au avut chiar şi 11 goluri în plus pe tabelă, 24-13 (min. 46), dar oaspetele au redus ecartul pe final, scorul final fiind 29-23, scrie agerpres.ro.

Pentru România au marcat Cristina Laslo 6 goluri, Bianca Bazaliu 6, Ana-Maria Tănasie 3, Ioana Rebeca Necula 3, Alexandra Dindiligan 3, Alexandra Severin 2, Lorena Ostase 2, Mihaela Mihai 2, Oana Borş 1, Andreea Cristina Popa 1.

Elena Şerban a apărat 5 şuturi, Daciana Hosu tot atâtea, iar Yuliya Dumanska 4.

Irina Glibko, de al SCM Râmnicu Vâlcea, a fost şi de această dată cea mai bună marcatoare a oaspetelor, cu 7 reuşite. Au mai înscris Tamara Smbatian 6, Diana Dmitrîşin 4, Irina Prokopiak 2, Mariana Markevici 1, Iulia Andriiciuk 1, Ievhenia Kohuci 1, Marina Konovalova 1.

Viktoria Saltaniuk a apărat 7 aruncări, iar Tatiana Ceorniavska 1.

România se pregăteşte de barajul pentru Campionatul Mondial din 2023, contra Portugaliei, pe 8 aprilie la Piteşti şi pe 12 aprilie la Paredes. Ucraina va întâlni Macedonia de Nord.