DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Naţionala României la startul preliminariilor Campionatului European din 2020: `tricolorii` întâlnesc astăzi Suedia. Vezi echipele de start

Inquam Photos / Sandor Manases
Inquam romania fotbal echipa nationala

Reprezentativa României va debuta, în această seară, în preliminariile Campionatului European, urmând să întâlnească, de la ora 19.00, în deplasare, selecţionata Suediei, în grupa F de calificare la competiţia de anul viitor potrivit news.ro

Meciul se va disputa pe Friends Arena din Solna şi va fi transmis în direct de Pro TV.

Potrivit UEFA, naţionalele României şi Suediei au mai fost adversare de zece ori: suedezii s-au impus de patru ori, românii de trei ori şi trei partide s-au terminat la egalitate. În cele zece confruntări, Suedia a înscris 20 de goluri şi România 11.

Ultima dată, cele două reprezentative s-au întâlnit într-un meci amical disputat la Craiova, în martie 2018, joc câştigat de tricolori cu scorul de 1-0.

Citeste si Instanța decide dacă menține amenda pentru Klaus Iohannis, după ce a folosit termenul 'penali'

În perioada dinaintea confruntării din Suedia, în lotul României anunţat iniţial de Cosmin Contra au survenit câteva modificări, Cristian Ganea, Gheorghe Grozav şi George Ţucudean devenind indisponibili.

Lotul României pentru confruntarea cu Suedia şi pentru meciul următor din preliminariile Euro-2020, cu Insulele Feroe:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0)

Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj, 7/1), Romario Benzar (FCSB, 14/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Dragoş Grigore (Ludogoreţ, 33/0), Cosmin Moţi (Ludogoreţ, 14/0), Nicuşor Bancu (U Craiova 1948 CS, 7/0)

Mijlocaşi: Tudor Băluţă (FC Viitorul, 3/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS, 3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 1/0), Alexandru Mitriţă (New York City FC, 6/0), Dennis Man (FCSB, 2/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 18/3), Dan Nistor (Dinamo, 1/0)

Atacanţi: George Puşcaş (Palermo, 4/1), Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 29/7), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0)

Lotul Suediei pentru meciul cu România şi pentru confruntarea următoare, cu Norvegia:

Portari: Robin Olsen (AS Roma), Kart-Johan Johnsson (Guingamp), Kristoffer Nordfeldt (Swansea City)

Fundaşi: Mikael Lustig (Celtic), Anton Tinnerholm (New York City), Andreas Granqvist (Helisngborgs), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Filip Helander (Bologna), Emil Krafth (Amiens), Sotirios Papagiannopoulos (FC Copenhaga)

Mijlocaşi: Jakob Johansson (Rennes), Sebastian Larsson (AIK), Albin Ekdal (Sampdoria), Emil Forsberg (RB Leipzig), Gustav Svensson (Seattle Sounders), Kristoffer Olsson (Krasnodar), Ken Sema (Watford), Sam Larsson (Feyenoord), Jimmy Durmaz (Toulouse)

Atacanţi: Marcus Berg (Al-Ain), Viktor Claessson (Krasnodar), Robin Quaison (Mainz), Alexander Isak (Willem II), Sebastian Andersson (Union Berlin)

Meciul de la Solna va fi arbitrat de englezul Michael Oliver, ajutat de asistenţii Stuart Burt şi Simon Bennet, iar cel de-al patrulea oficial va fi Paul Tierney. Observator de joc a fost numit Jan Carlsen, din Danemarca.

Oliver a mai arbitrat alte două meciuri ale naţionalei Suediei, în ambele impunându-se nordicii: Suedia – Norvegia 4-2 (amical),  Suedia – Bulgaria 3-0 (Preliminarii Cupa Mondială 2018).

Programul complet al grupei F de calificare la Campionatul European:

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19.00), Spania – Norvegia (ora 21.45)
26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21.45)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21.45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21.45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21.45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16.00), România – Malta (ora 19.00), Suedia – Norvegia (ora 21.45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19.00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21.45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21.45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21.45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21.45)

La Euro-2012 se vor califica direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară. Ultimele patru calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Naţiunilor.

Turneul final de anul viitor va fi găzduit de 12 oraşe europene, între care şi Bucureşti. În Capitală se va desfăşura şi tragerea la sorţi a grupelor Euro-2020. În România se vor disputa trei meciuri ale grupei C, la 14, 18 şi 22 iunie 2020, şi o optime de finală, la 29 iunie 2020. Dacă se va califica la turneul final, naţionala României va fi repartizată în grupa C şi va juca cel puţin două meciuri la Bucureşti.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.