NEBUNIE în meciul lui CFR Cluj la Rennes: Au fost 3 jucători eliminați, două penaltiuri și un singur gol, al campioanei României

Inquam Photos / Manases Sandor
CFR CLuj campioana campionat

Meci nebun, în Franța, între campioana României, CFR Cluj, și Rennes! Echipa condusă de Dan Petrescu părea să aibă un meci ușor, după ce, în minutul 5, portarul gazdelor, Mendy, a fost eliminat pentru că l-a faultat pe Traore în marginea careului de 16 metri.

Mijlocaşul Del Castillo a ieşit pe teren pentru a-i face loc portarului de rezervă Bonet, în vârstă de 16 ani.

Deac a marcat, în minutul 9, din lovitura liberă dictată de arbitrul rus Aleksei Eskov, în urma faultului lui Mendy.

Apoi, imprudent, Boli, de la CFR Cluj, l-a faultat în careu pe Hunou, dar Niang a trimis pe lângă poartă din penalti, în minutul 28.

În minutul 46, Rennes a rămas în 9 jucători. Camavinga este eliminat după un fault din spate, la 18 metri de poartă. Portarul Bonet a pasat greșit, direct la Omrani, iar atacantul CFR-ului a fost oprit de mijlocașul francezilor.

CFR Cluj a avut și ea un jucător eliminat. În minutul 81, Susic, fundaș dreapta, a văzut al doilea cartonaș galben. În acel moment, Susic era singurul fotbalist de la CFR care avea cartonaș galben.

Chiar și în 8 jucători de câmp și cu un portar de 16 ani, Rennes a dominat-o pe CFR.

În celălalt meci al grupei, Celtic Glasgow a câștigat, în minutul 89, meciul cu Lazio, după ce a fost condusă. CFR are 6 puncte, după 3 meciuri și este pe locul 2 în grupă. Celtic este lider, cu 7 puncte, Lazio este pe 3, cu 3 puncte, iar Rennes este ultima, cu 1 punct.

Arsenal Londra a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-2), fosta adversară a FCSB Vitoria Guimaraes, în etapa a III-a a Grupei F a Ligii Europa. "Tunarii" au fost conduşi la pauză şi s-au impus după un gol marcat în minutul 90+3.

Malmo - Lugano, 2-1 (2-0);

Au marcat: Berget '13 (p), Molins '32 / Gerndt '50.

Grupa C

Getafe - FC Basel, 0-1 (0-1);

A marcat: Frei '18.

- În minutul 74, Bua (Basel) a fost eliminat.

A marcat: Deac '9

- În minutul 5, portarul Mendy (Rennes) a fost eliminat. În minutul 46, Camavinga (tot Renens) a mers şi el la cabine, după un alt roşu direct, urmat de Susici (CFR), eliminat după al doilea galben, în minutul 82.

Celtic Glasgow - Lazio, 2-1 (0-1);

Au marcat: Christie '67, Julien '89 / Lazzari '40

Grupa F

Eintracht Frankfurt - Standard Liege, 2-1 (1-0);

Au marcat: Abraham '28, Hinteregger '73 / Amallah '82.

Arsenal - Vitoria Guimaraes, 3-2 (1-2).

Au marcat: Martinelli '32, Pepe '80 şi '90+3 / Edwards '9, Duarte '37.

În partidele de la ora 19.55 s-au înregistrat următoarele rezultate:

Grupa A

Qarabag - Apoel Nicosia, scor 2-2 (1-2);

Au marcat: Quintana '13, Ailton '58 / Medvedev '29 (a), Hallenius '45+1.

Grupa G

FC Porto - Glasgow Rangers, 1-1 (1-1);

Au marcat: Diaz '36 / Morelos '44.

Young Boys Berna - Feyenoord, 2-0 (2-0);

Au marcat: Assale '14 (p), Nsame '28 (p).

Grupa H

Ludogoreţ - Espanol, 0-1 (0-1);

A marcat: Campuzano '13.

- Lopez (Espanol) a fost eliminat în minutul 88.

- La gazde, Moţi a fost titular, iar Keşeru nu a fost în lot.

AS Roma - Borussia Monchengladbach, 1-1 (1-0);

Au marcat: Zaniolo '32/ Stindl '90+3 (p)

Istanbul Başakşehir - Wolfsberg, 1-0 (0-0);

A marcat: Kahveci '78

Grupa K

Slovan Bratislava - Wolverhampton, 1-2 (1-0);

Au marcat: Sporar '11 / Saiss '58, Jimenez '64

- Jota (Wolverhampton) a fost eliminat în minutul 87.

Beşiktaş - Braga, 1-2 (0-1);

Au marcat: Nayir '71 / Horta '38, Eduardo '80

- în minutul 74, Ljajici (Beşiktaş) a ratat un penalti.

Grupa L

Partizan Belgrad - Manchester United, 0-1 (0-1);

A marcat: Martial '43 (p)

AZ Alkmaar - Astana, 6-0 (2-0)

Au marcat: Koopmeiners '39 (p) şi '83 (p), Boadu '43, Stengs '77, Sugawara '85 Idrissi '90+2

- Dorin Rotariu (Astana) a fost titular şi a jucat tot meciul.