NEBUNIE TOTALĂ la CSU Craiova şi FC Viitorul: Meci cu 6 goluri superbe, Gică Hagi era să-și bată un membru al echipei / VIDEO

Gică Hagi

Formaţiile CSU Craiova şi FC Viitorul au terminat la egalitate, sâmbătă, la Craiova, scor 3-3, în etapa a şaptea a play-off-ului Ligii I, într-un meci la care Alexandru Băluţă şi Cristian Ganea au înscris câte două goluri şi au pasat decisiv la celelalte.

Gică Hagi s-a enervat teribil pentru că staff-ul echipei sale a avut nevoie de aproape două minute pentru a-l înlocui pe Tudor Băluță, accidentat.

În minutul 18 al partidei dintre U Craiova și Viitorul, Tudor Băluță s-a accidentat și a cerut schimbare. Partida a continuat și după două minute, timp în care staff-ul campioanei pregătea schimbarea, iar Hagi a răbufnit.

A țipat secunde bune la Costin Mega, team-managerul echipei sale, căruia i-a cerut disperat să-l bage mai repede pe Tiberiu Căpușă.

"Toţi jucătorii au dat un randament bun, ritm, intensitate la ambele echipe. Ne-am ridicat la nivelul unui meci european. Cred că toată lumea a plecat mulţumită de la stadion. Eu m-am agitat mult. E greu să feliciţi două echipe şi toţi jucătorii. E fantastic ce au făcut. Sunt foarte fericit că am arătat ambele echipe că avem potenţial bun", a spus Hagi la Digi Sport.

Marcel Popescu, președintele celor de la U Craiova, a sărit de pe scaun în momentul în care Alexandru Băluță a marcat golul doi al echipei sale și a arătat semne obscene celor din jurul său.

Au marcat Mitriţă ’23 şi Alexandru Băluţă ’45, ‘57 pentru gazde, respectiv Cicâldău ’15 şi Ganea ’46, ‘55 pentru oaspeţi.

0-1: Cicâldău a deschis scorul de la aproximativ 11 metri, după o pasă de la Ganea.

1-1: Mitriţă a egalat cu un şut din careu, după o pasă cu călcâiul de la Băluţă.

2-1: Băluţă a înscris cu un şut la colţul scurt, din şase metri.

2-2: Cristian Ganea a marcat cu un lob peste Calancea.

2-3: Acelaşi Ganea a înscris cu un şut din afara careului.

3-3: Băluţă a restabilit egalitatea trimiţând mingea în plasă de la aproximativ 12 metri.

Vezi golurile AICI

CSU Craiova: Calancea – Screciu (Popov ’79), Gardoş (Kelic ’30), Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (Burlacu ’61), A. Băluţă, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

FC Viitorul: Cojocaru - Mladen, Hodogorea, Ghiţă, De Nooijer (Duarte ’63), Ganea - T. Băluţă (Căpuşă ’21) - Cicâldău, Vînă - I. Hagi, Gavra (Drăguş ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Mitriţă ’53 / De Nooijer ’31, Hodorogea ‘62

Arbitri: Andrei Chivulete - Mircea Orbuleţ, Ciprian Danşa - Adrian Cojocaru

Observatori:Eduard Dumitrescu, Imilian Şerbănică