Liderul PNL, Nicolae Ciucă, a catalogat vineri ca fiind „ridicolă” insistența cu care premierul Marcel Ciolacu (PSD) se referă la cartea sa autobiografică și i-a cerut acestuia să se ocupe de „tragicul” situației de la spitalului Pantelimon, unde procurorii acuză două doctorițe că au ucis cu premeditare un pacient.
„Am citit postarea-replică a 'colegului' Marcel Ciolacu. Dacă ar fi să-i răspund în același fel, aș putea spune că nu cred că a citit-o înainte de a fi postată. Nu o fac pentru că nu vreau să alimentez starea de nervozitate a unui premier PSD pus în fața unor situații care implică termenul de MALPRAXIS. Ridicolul situației vine din insistența lui Marcel Ciolacu de a purta dezbateri despre cărți. Tragicul vine din situația de la spitalul Pantelimon relevată de anchetă, care, o repet, cere acțiuni și responsabilitate guvernamentală. Insist ca premierul să se aplece asupra problemei, nu să vorbească despre cărți și marketing politic. Are o criză uriașă de gestionat”,
Declarația liderulului PNL vine după ce premierul Marcel Ciolacu i-a răspuns extrem de dur spunându-i că se comportă ca un lider politic slab. Asta după ce șeful PNL i-a cerut lui Ciolacu să dea dovadă de coerență în scandalul morților suspecte de la Spitalul Sfântul Pantelimon.
Citește și: PSD a intrat în război total: liderii din teritoriu îi critică pe Nicolae Ciucă și Rareș Bogdan
Comentează