Apar noi detalii neoficială privind finanțările rusești primite de partidul S.O.S. România condus de Diana Șoșoacă. Conform unor surse apropiate de partidul SOS, formațiunea ar fi beneficiat de ”finanțări substanțiale” din partea unor oameni de afaceri din zone aflate sub influența rusească.
Informațiile indică faptul că sume semnificative de bani, de ordinul sutelor de euro, ar fi fost transferate, spre exemplu, din partea unor afaceriști din Tiraspol, o zonă cunoscută pentru legăturile sale strânse cu Rusia.
Aceste informații nu fac decât să adâncească suspiciunile privind legăturile financiare și politice ale partidului Dianei Șoșoacă cu Rusia, un subiect care a fost discutat în cercurile politice de mult timp. Finanțările venite dintr-o zonă controlată de influența rusească aduc noi semne de întrebare privind orientarea acestui partid și intențiile sale pe scena politică din România.
Dezvăluirea acestor informații vine la scurt timp după ce Curtea Constituțională a decis să invalideze candidatura sa la președinția României.
Legăturile cu Rusia au fost mereu o temă fierbinte pentru Diana Șoșoacă și formațiunea sa politică, însă aceste noi informații oferă o perspectivă asupra surselor de finanțare care susțin activitățile partidului.
Comentează