Norvegia a învins Olanda, iar Rusia a câştigat în faţa Franţei la Olimpiadă

handbal pe plaja minge sport nisip

Norvegia, medaliată cu bronz la Rio, a învins campioana mondială Olanda cu scorul de 29-27, sâmbătă, în turneul feminin de handbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, în timp ce Rusia, campioana olimpică en titre, a trecut la limită de vicecampioana Franţa, cu 28-27, potrivit Agerpres.

Norvegia este singura echipă cu victorii pe linie, având asigurată prezenţa în sferturile de finală.

Nora Mork a reuşit cele mai multe goluri, 9, iar Inger Smits s-a remarcat de la olandeze, cu 7 goluri.

Ekaterina Ilina a marcat golul victoriei pentru echipa Rusiei, cu mai bine de două minute înainte de final.

Suedia a învins Brazilia în alt meci, cu 34-31, pentru echipa sud-americană marcând mai multe componente ale formaţiei Dunărea Brăila, Larissa Araujo (4), Ana Paula Rodrigues Belo (6), Tamires de Araujo (1), Samara Vieira (1).

În alt meci, Ungaria a dispus de Spania cu 29-25. De la iberice au marcat Carmen Martin (CSM Bucureşti) 5 goluri, Almudena Rodriguez (Gloria Bistriţa) 2, Marta Lopez (Rapid) 3, Ainhoa Hernandez (Rapid) 1.