Vicecampioana mondială Noua Zeelandă a învins la limită, cu scorul de 16-15, selecţionata Angliei, într-un meci test de rugby disputat sâmbătă în oraşul neozeelandez Dunedin.
Punctele All Blacks au fost reuşite de Sevuloni Reece, Ardie Savea - eseuri şi Damian McKenzie - două lovituri de penalitate, scrie agerpres.ro.
Oaspeţii au ripostat prin Maro Itoje, Immanuel Feyi-Waboso - eseuri şi Marcus Smith - o transformare şi o lovitură de penalitate
Anglia, aflată în turneu în Emisfera sudică, a ratat astfel şansa de a obţine primul său succes în Noua Zeelandă, după 21 de ani.
Ultima victorie a XV-lui Trandafirului pe pământ neozeelandez datează din iunie 2008, englezii înregistrând de atunci opt înfrângeri în faţa All Blacks.
Selecţionata Angliei, care a învins categoric Japonia (52-17) în urmă cu două săptămâni, la Tokyo, va înfrunta din nou Noua Zeelandă, sâmbăta viitoare la Auckland.































Comentează