Novak Djokovic i se alătură lui Rafael Nadal în semifinale la Roland Garros

enational.ro
Novak Djokovici

Numărul 1 mondial, sârbul Novak Djokovic, a trecut miercuri seara în semifinala turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce l-a învins, în minimum de seturi, pe Matteo Berrettini (9 ATP).

Jucătorul sârb a câștigat cu 6-3, 6-2, 6-7, 7-5 după un meci ce a durat 3 ore și 32 de minute.

Djokovic și-a adjudecat fără emoții primele 2 seturi, realizând un break în primul și două în setul secund.

În setul 3, Berrettini nu și-a mai cedat serviciul și cei doi au ajuns la tiebreak. Primul care a făcut minibreak-ul a fost italianul, la 3-3. Au urmat apoi alte 4 minibreak-uri, urmate de lovitura decisivă a lui Berrettini, în urma căreia acesta a redus diferența.

Setul 4 a fost la fel de echilibrat, cei doi făcându-și serviciul până la 6-5, când Djokovic a reușit să valorifice a treia minge de break, set și meci.

În semifinală, Djokovic va juca cu Rafael Nadal, în cea de a 58-a confruntare dintre cei doi, Nole conducând cu 29-28.