Novak Djokovic triumfă la Australian Open după ce la învins în trei seturi pe Rafael Nadal

enational.ro
Novak Djokovici

Novak Djokovic (Serbia; 1 ATP) a câștigat primul Mare Șlem al anului, Australian Open. S-a impus în 3 seturi, 6-3; 6-2, 6-3 în fața lui Rafael Nadal (Spania; 2 ATP), după un meci de peste două ore, potrivit mediafax.

Liderul clasamentului masculin a dominat partida de la un capăt la celălalt. Adversarul nu a putut ține ritmul cu el, iar după 37 de minute și-a adjudecat primul set cu 6-3. A făcut break în primul game de serviciu al lui Nadal, singurul al rundei. În setul secund, jocul lui Djokovic a crescut și mai mult. Cu un procentaj de 70 % pe primul serviciu și cu un prim retur necruțător, 60 %, sârbul și-a trecut în cont manșa cu 6-2.

Setul 3 a continuat la fel. Nadal a fost dominat la toate capitolele, iar două break-uri au fost suficiente pentru ca Nole să închidă finala cu 6-3.

În urma acestui succes, Djokovic își adjudecă al 15-lea Mare Șlem din carieră.