Novak Djokovici se califică în semifinalele Australian Open după abandonul lui Kei Nishikori

enational.ro
Novak Djokovici

Japonezul Kei Nishikori, locul 9 ATP şi cap de serie numărul 8, s-a retras de pe teren după 52 de minute scurse din meciul pe care l-a disputat, miercuri, cu sârbul Novak Djokovici, locul I ATP, în sferturile de finală ale Australian Open.

Nishikori s-a retras când era condus cu 6-1, 4-1, din cauza unor probleme la coapsa dreaptă. Înaintea acestui meci, japonezul petrecuse pe teren 13 ore şi 47 de minute, jucând trei meciuri de câte cinci seturi.

Djokovici se califică astfel a şaptea oară în semifinale la Melbourne, a 34-a oară la un turneu de grand slam. El a câştigat turneul australian, la care are 66 de victorii şi 8 înfrângeri, de fiecare dată când a ajuns în această fază.

În penultimul act, liderul ATP va da piept pentru prima dată în carieră cu francezul Lucas Pouille, locul 31 ATP şi cap de serie numărul 28.

În cealaltă semifinală se vor întâlni spaniolul Rafael Nadal, locul 2 ATP, şi grecul Stefanos Tsitsipas, locul 14 ATP şi cap de serie numărul 14.