Numărul furturilor din buzunare, genţi şi autovehicule a crescut anul trecut în judeţul Covasna, în timp ce acela al furturilor din locuinţe a scăzut semnificativ, relevă bilanţul pe 2019 al Inspectoratului Judeţean de Poliţie (IJP) potrivit Agerpres.
Potrivit acestuia, numărul total al infracţiunilor sesizate anul trecut în judeţ a înregistrat o uşoară creştere faţă de anul precedent, cu 0,68%, 63% dintre acestea fiind infracţiuni judiciare, iar 54,31%, infracţiuni contra persoanei.
"Pe parcursul anului 2019 s-a înregistrat o creştere a infracţiunilor contra persoanei cu 1,9% faţă de anul 2018. Din totalul infracţiunilor contra persoanei ponderea cea mai mare o au infracţiunile contra integrităţii corporale sau sănătăţii (79%), dintre acestea, cele mai multe fiind infracţiunile de loviri sau alte violenţe, fiind sesizate un număr de 974 de astfel de fapte. Pe parcursul anului 2019, la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Covasna au fost emise 88 de ordine de protecţie provizorie", se arată în bilanţul dat joi publicităţii.
Procentajul tâlhăriilor a scăzut cu 30% faţă de 2018, iar numărul total al furturilor a înregistrat o scădere de 8%, de la 975 de fapte la 897, în timp ce numărul furturilor din locuinţe şi societăţi comerciale a scăzut cu 21%.
În schimb, pe parcursul anului 2019 s-au înregistrat creşteri ale cazurilor de furturi din buzunare, poşete, genţi (13%), iar numărul furturilor din autovehicule a crescut de la 19 la 36 de fapte.
Pe linia combaterii criminalităţii economico-financiare, în 2019 poliţiştii au desfăşurat peste 350 de acţiuni şi controale, în urma cărora au fost constatate 175 de contravenţii, pentru care au fost aplicate sancţiuni de peste 55.000 de lei.
Totodată, în anul 2019 s-au înregistrat 238 de infracţiuni de natură economico-financiară, au fost confiscate bunuri şi mărfuri în valoare de 34.600 lei, 1.211 litri de băuturi alcoolice şi 31.420 de fire ţigarete de contrabandă, în urma acestor activităţi fiind recuperat un prejudiciu de 15.813.650 de lei.
Delictele silvice au scăzut cu 22%, anul trecut fiind desfăşurate 831 acţiuni şi aplicate 589 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 879,25 mii de lei.
De asemenea, s-a dispus confiscarea a peste 2.000 mc material lemnos, în valoare de aproape 650.000 de lei.
Poliţiştii covăsneni au executat anul trecut peste 1.300 de acţiuni şi controale la regimul armelor, explozivilor şi substanţelor periculoase, constatând 111 infracţiuni şi aplicând 27 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 46.300 de lei.
Au fost ridicate 21 de arme de foc şi 236 de bucăţi de muniţie, 6,3 kg articole pirotehnice şi 13 proiectile/grenade.
Serviciul pentru Acţiuni Speciale a executat peste 600 de misiuni de intervenţie şi patrulare cu autospecialele din dotare, participând la efectuarea a 22 de percheziţii, 17 razii şi acţiuni cu efective mărite şi 27 de misiuni de escort, se mai arată în bilanţul IJP Covasna.
Numărul furturilor din buzunare, genţi şi autovehicule, în creştere în Covasna (IJP)
București
10°C
Articole Similare

419
BREAKING FOTO Cutii întregi cu sute de mii de euro găsiți de DNA în casa șefului ARR - Perchezițiile continuă
419

16
Directorul DSVSA Sălaj: "Avem suficienţi miei pentru Paşte". Care este prețul
16

28
FOTO Persoanele cu dizabilități protestează în Piața Victoriei față de măsurile Guvernului: "Ne-au fost anulate scutirile de impozite și am primit, în schimb, reduceri nesemnificative"
28

20
Au început înscrierile în clasa pregătitoare. Care sunt criteriile de departajare
20

42
Caz șocant: un bărbat şi-a dat foc, pe fondul depresiei. Este a doua oară când acesta se autoincendiază
42

1.640
DOCUMENT - Angajații din educație și profesorii vor avea nevoie de avizul unui psihiatru, înainte de a putea profesa în școli
1.640

3.324
VIDEO Fug din calea războiului din Iran! Descoperirea făcută de polițiștii de frontieră din Calafat
3.324

63
Accident de muncă în Gorj: muncitoe mort în timp ce monta stâlpi de electricitate. Poliţia a deschis o anchetă
63

3.466
CCR lovește în regulile transferului magistraților: decizie cu efecte directe asupra instanțelor
3.466

58
Cum faci cozonac pufos fără să greșești: Rețeta tradițională cu aluat perfect și secrete dovedite
58

1.359
Operațiune de amoploare în Timiș: Poliția și DIICOT au descins peste zeci de traficanți de droguri
1.359

67
CNAB a deschis o stație ITP la Aeroportul "Henri Coandă” pentru pasageri și angajați
67

82
Cum se vopsesc ouăle fără chimicale: Ghid complet pentru ouă vopsite natural cu ceapă, sfeclă și alte ingrediente
82
















Comentează