O colecţie numismatică, alcătuită din 133 de piese din România, majoritatea din argint, va fi scoasă la vânzare la preţul de pornire de 140.000 de euro la o licitaţie organizată în format hybrid, pe 23 septembrie, de casa Artmark, conform agerpres.
Monedele din perioada 1867-1982 provin din colecţia de numismatică care aparţine unui cetăţean maghiar. Certificările monedelor au fost realizate de Numismatic Guaranty Corporation sau Professional Coin Grading Service.
Colecţia cuprinde prima monedă românească bătută în argint, dar şi prima cu valoarea nominală de 1 leu (1870), cu un tiraj limitat de 400.000 de exemplare. Între monede se mai numără cea de 50 bani din 1876 - bătută la Bruxelles. Aceasta este considerata de mulţi specialişti ca fiind cea mai rară emisiune cu această valoare nominală. De asemenea, se regăsesc moneda de 1 leu 1876 - ultima monedă din seria 1873-1876 cu această valoare nominală şi fără efigia lui Carol I, de 5 lei 1880 - prima emisiune oficială pusă în circulaţie cu această valoare nominală, de 2 lei 1901 - cea mai rară monedă românească din argint, cu un tiraj extrem de mic, de 12.476 de exemplare, 5 lei 1882 - piesă foarte valoroasă pentru colecţionari, deoarece în anul 1882 au fost folosite mai multe matriţe pentru această moneda, tirajul fiind bătut progresiv, în funcţie de nevoia pieţei şi de acoperirea Băncii Naţionale.
Licitaţia de numismatică organizată de Artmark se numără printre primele licitaţii organizate în această toamnă. Pe 21 septembrie Artmark organizează o sesiune de artă contemporană dedicată sprijinirii Uniunii Artiştilor Plastici.
Casa Vikart organizează, online, pe 25 septembrie, licitaţia de desene inedite realizate de Nicolae Tonitza. Sesiunea cuprinde 40 de desene, între care se numără desenul pregătitor pentru opera "În iatac", estimat la 2.000-2.500 de euro.
Pe 26 septembrie şi casa Alis organizează o licitaţie. Cele mai bine cotate lucrări scoase la vânzare sunt "Clopoţei" de Camil Ressu, la preţul de pornire de 15.000 de lei şi "Uncheşul" de Octav Băncilă, la 12.500 de lei.
O colecţie numismatică, alcătuită din 133 de piese din România, majoritatea din argint, va fi scoasă la vânzare
Explorează subiectul
Articole Similare

966
Ce nu au făcut alți papi, face papa Leon: Vaticanul returnează Canadei 62 de artefacte care au aparţinut indigenilor
966

140
VIDEO ÎPS Teodosie, despre ucraineanul care a devenit sfânt în România: 'S-a identificat cu neamul nostru, cu religiozitatea, cu spiritualitatea, cu dorința de ascensiune a neamului nostru'
140

5.362
Mara Bănică, reacție furibundă după ce a fost implicată în scandalul legat de doctorul Cristian Andrei
5.362

475
VIDEO Un copil-geniu al României cucerește Dubaiul: Kevin Casian Bordea, doar 10 ani, stabilește un record mondial absolut la matematică mentală
475

93
Se împlinesc 38 de ani de la Revolta Anticomunistă de la Brașov: Momentul care a zdruncinat regimul Ceaușescu
93

2.916
VIDEO Vasile Bănescu arată cât de creștin este: Îl atacă iar pe ÎPS Teodosie, deși ierarhul nu îi mai răspunde, și vorbește despre o potențială schismă în BOR
2.916

1.530
Final neașteptat în cazul ‘Escrocului de pe Tinder’: Simon Leviev, eliberat după două luni
1.530

4.160
VIDEO Controversatul jurnalist Cristian Tabără atacă ierarhii Bisericii Ortodoxe Române: Îi acuză de 'fascinație pentru legionarism', chiar în fața lui Vasile Bănescu, fără a prezenta probe
4.160

772
De la artist floral la inginer de război: Cum au cucerit dronele câmpul de luptă
772

39
Opera lui Banksy, obiectul unui jaf îndrăzneț: Cum a fost prins hoțul la doar câteva străzi distanță
39

3.611
EXCLUSIV STIRIPESURSE.RO prezintă decizia de la Vatican și Patriarhia Ecumenică: Papa Leon nu va mai face anunțul legat de data comună a Paștelui cu ortodocșii, așa cum ar fi vrut papa Francisc
3.611

1.541
Schimbări în calendarul ortodox din 2026: mai mulți sfinți români și noi sărbători ale icoanelor Maicii Domnului
1.541

818
VIDEO Noul trend viral pe TikTok: Promite somn mai bun și relaxare profundă
818


















Comentează