Oana Georgeta Simion a fost învinsă în finala turneului ITF din Antalya

antena3.ro
tenis

Jucătoarea Oana Georgeta Simion, locul 494 WTA şi cap de serie numărul 1, a fost învinsă, duminică, în finala turneului ITF din Antalya, cu scorul de 3-6, 6-4, 7-6 (3), de japoneza Naho Sato, locul 781 WTA şi cap de serie numărul 7, scrie news.ro.

Japoneza de 17 ani s-a impus după un meci care a durat două ore şi 34 de minute.

Jucătoarea română, în vârstă de 22 de ani, a trebuit să joace duminică şi partida din semifinale, fază în care a benficiat de abandonul franţuzoaicei Carole Monnet, locul 877 WTA, la scorul de 2-6, 6-4.

La dublu, perechea Oana Simion şi Ioana Gaspar, cap de serie numărul 1, a întâlnit în finală, tot duminică, echipa Lisa Ponomar/Naho Sato (Germania/Japonia), favorită 4. Meciul s-a întrerupt după ce adversarele româncelor au luat primul set, cu 6-4.