Olandeza Marianne Vos, noua campioană mondială de ciclocros

ciclocros

Olandeza Marianne Vos a câştigat titlul mondial la ciclocros, sâmbătă, la Mondialele de la Fayetteville (Arkansas/SUA), al optulea din palmaresul ei, dar primul din 2014, transmite AFP.

Vos, 34 ani, campioană olimpică de şosea la Londra 2012, a câştigat cursa de cele şapte tururi pe circuitul american după o luptă strânsă cu compatrioata ei Lucinda Brand, campioana mondială en titre, sosită la o secundă. Podiumul a fost completat de italianca Silvia Persico, sosită la 51 secunde de învingătoare, conform Agerpres.

Olanda a avut cinci sportive în Top 6, după ce Ceylin del Carmen Alvarado, Yara Kastelijn şi Manon Bakker au ocupat locurile 4-6.

Vos este una dintre cele mai titrate cicliste din lume, la diferite discipline ale ciclismului, cu alte două titluri europene la ciclocros, trei titluri mondiale de şosea, trei titluri europene de şosea, un titlu olimpic la Beijing pe velodrom, două titluri mondiale de velodrom.